Home ShendetI 5 rregulla të...

5 rregulla të arta për të humbur peshë

1
0

Kur metabolizmi bëhet i ngadaltë, trupi konsumon më pak kalori dhe yndyrna dhe ne priremi të shtojmë peshë më lehtë. Por çfarë të bëni dhe çfarë të shmangni për ta bërë atë më dinamik? Ja 5 rregulla që duhen zbatuar në jetën e përditshme.

Bëni sport

Për të nxitur metabolizmin tuaj, sekreti i parë i madh është: bëni aktivitet fizik. Sporti nxit funksionimin e duhur dhe ju lejon të digjni më shumë yndyrë dhe kalori jo vetëm gjatë aktivitetit fizik, por edhe më pas. Edhe në pushim, muskujt konsumojnë më shumë kalori sesa masa yndyrore dhe masa e dobët. Kjo do të thotë që edhe në ditët kur nuk bëni sport, metabolizmi juaj bazal do të jetë më i lartë. Për të njëjtën sasi ushqimi të konsumuar, do të ruani shumë më pak.

Stërvitje alternative

Stërvitja me intervale, e cila alternon fazat më intensive me fazat e rikuperimit, rrit metabolizmin bazal, konsumin e energjisë në pushim, duke ju lejuar të vazhdoni të digjni edhe pas përfundimit të stërvitjes. Është një metodë që mund të aplikohet në lloje të ndryshme aktivitetesh si vrapimi, çiklizmi dhe shumë disiplina të tjera. Por mos e nënvlerësoni rëndësinë e peshave. Aktiviteti anaerobik na lejon të rrisim masën muskulore dhe muskujt, që, edhe në pushim, na lejojnë të djegim më shumë.

Hani gjithmonë snacks

Duke i lejuar vetes një meze të lehtë në mes të mëngjesit dhe mesditës, e mban metabolizmin tuaj aktiv dhe ju ndihmon të mbani një peshë të shëndetshme. Në fakt, kalimi i tepërt i kohës midis një vakti dhe një vakti tjetër rrezikon ta ngadalësojë atë dhe rrjedhimisht, të shtojë në peshë. Kur trupi nuk merr ushqim për një periudhë të gjatë, priret të digjet më pak, duke e shndërruar energjinë që duhet të konsumojë në yndyrë.

Përfshini proteina në çdo vakt

Proteinat që përmbajnë mishi, vezët, peshku dhe shumë ushqime të tjera nxisin prodhimin e hormonit glukagon, i cili stimulon konsumimin e rezervave të yndyrës dhe nxit masën e dobët. Si dhe ju mban të ngopur për më gjatë.

Dhe karbohidratet gjithashtu!

Karbohidratet burim i të cilave janë makaronat, buka dhe ushqime të tjera janë një lëndë ushqyese themelore për funksionimin e duhur të metabolizmit. Eliminimi i tyre nga menutë e përditshme nuk ju bën të humbni peshë, por vetëm ju bën të humbni masën e dobët. Në fakt, trupi, duke mos pasur në dispozicion sheqer për të djegur dhjamin, e largon atë nga muskujt, duke ruajtur masën dhjamore.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Shendeti

Më shumë nga Shendeti

Lajmet e Fundit

Te Fundit