Home ShendetI 5 ushqimet ef...

5 ushqimet efektive që ndihmojnë në pastrimin e gjakut

247
0

Gjaku është përgjegjës për transportimin e të gjitha llojeve të substancave në të gjithë trupin tuaj, nga oksigjeni te hormonet, faktorët e mpiksjes, sheqeri, yndyrat dhe qelizat tuaja imunitare.

Dhe ju në të vërtetë nuk keni nevojë të investoni në një dietë të shtrenjtë për të pastruar ose për të ndihmuar të mbani gjakun tuaj të pastër, pa toksina dhe mbeturina.

Uji
Deri tani mënyra më e mirë për të rritur “performancën” e veshkave tuaja është të pini ujë mjaftueshëm. Veshkat tuaja varen nga uji për të ndihmuar të eliminoni mbeturinat nga trupi. Uji gjithashtu ndihmon mbajtjen e enëve të gjakut të hapura në mënyrë që gjaku të lëvizë lirshëm. Dehidratimi i rëndë mund të çojë në dëmtimin e veshkave.

Boronicat

Boronica janë një energji e antioksidantëve, veçanërisht anthocyanin, e cila i jep atyre ngjyrën kaltër mbyllët, si dhe ndihmojnë për të hequr radikalet e lira nga gjaku, duke mbrojtur kështu trupin nga zhvillimi i sëmundjeve të ndryshme përfshirë kancerin.

Qitro

Antioksidantët e përfshirë te qitrot apo agrumet në përgjithësi mund të ndihmojnë në mbrojtjen e mëlçisë nga dëmtimi dhe efektet e dëmshme të alkoolit.

Mollët

Mollët përmbajnë një sasi të lartë fibrash të tretshme të njohur si pektin. Fibra e tretshme ndihmon në rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak. Meqenëse sheqeri i lartë në gjak mund të dëmtojë veshkat tuaja, çdo gjë që ndihmon për ta kontrolluar atë do të ketë një efekt indirekt, pozitiv në shëndetin e veshkave.

Hudhra

Ka veti anti-inflamatore dhe mund të ndihmojë në uljen e kolesterolit dhe presionit të gjakut. Presioni i lartë i gjakut mund të dëmtojë enët e gjakut në veshka, kështu që hudhrat janë një ide e mirë për t’i mbajtur ato nën kontroll.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Shendeti

Më shumë nga Shendeti

Lajmet e Fundit

Te Fundit