Home Bota 961 sulme kib...

961 sulme kibernetike nga hakerë pro rusë ndaj vendeve

0
0

961 sulme kibernetike nga hakerë pro rusë ndaj vendeve dhe organizatave perëndimore midis tetorit 2022 dhe marsit 2023. Janë 8,347 mesazhe janë analizuar në rrjetin social Telegram. 6,805 i referohen ‘Killnet’ dhe 1,542 që i referohen ‘NoName057(16)’.

Sektori më i sulmuar nga grupet në fjalë ishin ata të lidhur me bankat dhe mbrojtjen. Janari ishte muaji me frekuencën më të lartë të sulmeve.

41% e sulmeve KillNet ishin në SHBA-të. Estonia, Letonia dhe Lituania, të cilat pësuan 33.9% të sulmeve të kryera nga ky grup dhe Polonia ishin ndër vendet që ishin më të shënjestruara nga ‘NoName057(16)’.

Polonia në veçanti pësoi gjithsej 123 sulme dhe BE, Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO) ishin objektiv i 17 sulmeve.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit