Home Aktualitet AKU bllokon 5...

AKU bllokon 52 tonë miell në Fier, ruheshin pa kushte higjieno-sanitare

75
0

52 tonë miell janë bllokuar nga Autoriteti Kombëtar i Ushqimit në Fier.

Sasia e konsiderueshme e miellit u bllokua pasi produktet ushqimore ruheshin jashtë kushteve të përshtatshme higjieno-sanitare. AKU thotë se në ambientet e magazinimit u gjendën brejtës dhe shpendë dhe ubjekti nuk implementonte sistemin e vetëkontrollit HACCP dhe kishte mangësi në sistemin e gjurmueshmërisë.

Veç sekuestrimit, u vendosën masat administrative me gjobë në vlerën e 700,000 lekëve.
Autoriteti Kombëtar i Ushqimit siguron konsumatorët, që do të vijojë pandërprerë kontrollet në të gjithë vendin, në garantim të sigurisë ushqimore.

 

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Aktualiteti

Më shumë nga Aktualiteti

Lajmet e Fundit

Te Fundit