Home Aktualitet Burgu i Rrogo...

Burgu i Rrogozhinës drejt mbylljes, Çuko tregon se çfarë do të ndodhë me të burgosurit

93
0

Arben Çuko, këshilltar në Ministrinë e Drejtësisë tha se lirimi i të burgosurve do të vijojë, ndërsa tha se amnistia sjell një situatë pozitive për burgjet të cilët janë të mbipopulluar. Ai tha gjithashtu se një nga burgjet, burgu i Rrogozhinës është drejt mbylljes, pasi sipas Çukos ai nuk i plotëson kushtet dhe standardet e duhura.

”Burgu i Rrogozhinës nuk është i destinuar si burg, ka qenë dikur depo pambuku, në diktaturë është përshtatur si burg. Kështu që nuk i plotëson standardet.

Drejtoria e Përgjithshme e Burgjeve dhe Ministri i Drejtësisë kanë miratuar planin 10-vjeçar të zhvillimit të sistemit të burgjeve, ku ndër të tjera planifikohet edhe mbyllja e këtyre burgjeve që nuk plotësojnë standardet. Ndërkohë janë mbyllur katër burgje, por kjo do vazhdojë”, tha Arben Çuko në ”Euronews Albania”.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Aktualiteti

Më shumë nga Aktualiteti

Lajmet e Fundit

Te Fundit