Ekonomi | Gazeta Koha Jone | Page 98

Ekonomi

Home Ekonomi Page 98

Thellohet pabarazia ekonomike e qarqeve, vetëm Tirana shpenzon mbi mesataren kombëtare

0
Diferenca ekonomike ndërmjet Tiranës dhe qarqeve të tjera është thelluar nga viti në vit, duke treguar për një hendek në rrit...

Pensioni nuk mjafton, rreth 16% e personave mbi 65 vjeç vazhdojnë të punojnë

0
Numri i pensionistëve që raportohen si të punësuar ka pësuar rritje dekadën e fundit. Pensionet e ulëta, hapësirat e lëna ...

FOTO/ Konferenca e vajit të ullirit, ministrja Denaj: Nxitje prodhimit me standarde

0
Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Anila Denaj mori pjesë sot në konferencën “Ulliri dhe cilësia e vajit të ullirit ...

Rritja e çmimeve, buxheti arkëtoi 108 mln euro më shumë TVSH në 2021

0
Rritja e çmimeve në tregjet ndërkombëtare po kthehet në kontribuuesin më të rëndësishëm te të ardhurave buxhetore. Ministr...

Ministrja Denaj takim me bordin e Bankës Botërore: Mbështetje fuqizimit ekonomik të gruas

0
Ministrja e Bujqësisë, Anila Denaj shprehu angazhimin për mbështetjen e çdo iniciative dhe mekanizmi që avancon barazinë gjin...

Ministri Mete me investitorët e huaj: Mbyllëm një vit pozitiv

0
Ministri i Financave, Ervin Mete mori pjesë në pritjen e organizuar nga Shoqata e Investitorëve të Huaj në Shqipëri (FIAA). M...

Ministrja Denaj: Eksportet e produkteve agroushqimore, 1.8 miliardë lekë në janar

0
Agroindustria shënoi rritjen më të rëndësishme të eksporteve bujqësore për muajin janar 2024, krahasuar me nënsektorët e tjer...

Ministrja Ibrahimaj: Inflacioni, sfida kryesore e vitit

0
Në një konferencë për treguesit ekonomik, ministrja e Financave Delina Ibrahimaj e konsideroi si të nevojshme reformën e ndër...

Hyjnë në fuqi tarifat e reduktuara ‘roaming’, BE-Ballkani Perëndimor

0
Qytetarët e Ballkanit Perëndimor do të mund të komunikojmë me telefonat celularë, me kosto shumë më të ulta, ndërsa udhëtojnë...

BE ngre alarmin: Pushtimi rus i Ukrainës mund të rrisë në rekord inflacionin

0
Inflacioni në eurozonë parashikohet të rritet në “vlerë historike” deri në 7.6% për shkak të ndërhyrjes ruse në Ukrainë, bëhe...