Home Aktualitet Çmimet e ushq...

Çmimet e ushqimeve mbeten të larta, shtrenjtohen 13.3% në janar

61
0

Për të tretin muaj radhazi rritja e çmimeve është ngadalësuar, megjithatë çmimet e ushqimeve vijojnë të mbeten të larta.

Instituti i statistikave raporton se inflacioni që mat ndryshimin e çmimit të mallrave të konsumit zbriti 7.2% në Janar nga 7.4% që ishte në Dhjetor dhe 8.3% që arriti në Tetor, kur u shënua dhe niveli më i lartë që nga viti 1998.

 

Krahasuar me Janarin e viti 2022 rritja më e madhe e Çmimeve është tek grupi ushqime dhe pije alkoolike me 13.3%, ku rritjen më të madhe në këtë grup e kanë shënuar çmimet e bulmetit si qumësht, djathë dhe vezë që u rritën me 26,4% pasur nga nëngrupi vajra. Më pas vijnë grupi mobilje, pajisje shtëpie 6.6%, transporti me 6,5 %, “Hotele, kafene dhe restorante” me 5,6 %.

Kjo është rënia e tretë radhazi që ka shënuar inflacioni që prej janarit të vitit të kaluar kur nisi edhe vala e shtrenjtimit të çmimeve fillimisht prej ndikimit të hapjes së ekonomive prej pandemisë e më pas nga Marsi nisi edhe lufta Rusi-Ukrainë që tronditi tregjet globale duke bërë që çmimet të rriten në mënyrë të menjëhershme edhe në vendin tonë.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Aktualiteti

Më shumë nga Aktualiteti

Lajmet e Fundit

Te Fundit