Home Aktualitet Çmimi për Eur...

Çmimi për Euronews Albania/ “Po na Shujn” vlerësohet me vendin e parë nga BE

1
0

“PO NA SHUJN” dokumentari i prodhuar nga Eruonews Albania është vlerësuar me çmimin e parë të BE, për Gazetarinë Hulumtuese 2023.

Historia e komunitetit, etnik shqiptar në Serbi, e sjellë në formë dokumentari në Euronews Albania, është vlerësuar si historia më e mirë investigative mes 43 konkurrentëve nga media të tjera.

Aurora Velaj, gazetarja që punoi këtë dokumentar, e konsideroi këtë çmim një fitore për të drejtën e lirë të informimit dhe një hap i rëndësishëm drejt drejtësisë dhe barazisë.

“Po na shujn” synojë të na çojë  në thellësi  të shqiptarëve të Luginës së Preshevës në Serbi. Përmes rrëfimeve të tyre dhe ekspozimit të shkeljeve të të drejtave themelore, ne tentuam të nxjerrim një dritë një situatë që nuk duhet të injorohet, që pasqyrojnë padrejtësi dhe vuajte të pafundme që na kujton që kauzat e të drejtave të njeriut janë një përgjegjësi universale”-tha Velaj.

Në ceremoninë e mbajtur tek Europe House, u ndanë dhe 3 çmime të tjera për historitë më të mira investigative të publikuara në Shqipëri gjatë vitit 2022.

Vendin e dytë e mori gazetari Osman Stafa, ndërsa dy fituesit e vendit të 3 ishin Artan Rama dhe Anila Hoxha.

Çmimet për gazetari investigative jepen çdo vit nga BE në të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor dhe Turqi, ndërsa janë më të rëndësishmet e fushë së gazetarisë që jepen nga Bashkimi Europian.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Aktualiteti

Më shumë nga Aktualiteti

Lajmet e Fundit

Te Fundit