Home Aktualitet CNN: Turbulen...

CNN: Turbulenca të forta gjatë fluturimit nga Doha në Dublin, plagosen 12 pasagjerë

154
0
Twelve people were injured after a Qatar Airlines flight from Doha, Qatar, to Dublin, Ireland hit turbulence over Turkey. Jasper Juinen/Bloomberg/Getty Images

Dymbëdhjetë persona u plagosën pasi një fluturim i Qatar Airways nga Doha në Dublin u godit nga turbulenca të dielën.

Fluturimi, i cili u ul në Dublin pak para orës 13:00 me orën lokale, u prit nga shërbimet e urgjencës, duke përfshirë policinë e aeroportit dhe departamentin e zjarrfikësve dhe shpëtimit.

Sipas një deklarate nga Aeroporti i Dublinit, gjashtë pasagjerë dhe gjashtë anëtarë të ekuipazhit u plagosën në incident. Fluturimi QR107 i Qatar Airways përjetoi turbulenca gjatë fluturimit mbi Turqi, thuhet në deklaratë.

Aeroporti i Dublinit tha se po ndihmonte pasagjerët dhe stafin dhe se operacionet ishin të paprekura.

Në një deklaratë për CNN, Qatar Airways tha se fluturimi u ul i sigurt në Dublin, por se “një numër i vogël pasagjerësh dhe ekuipazhi pësuan lëndime të lehta gjatë fluturimit dhe tani po marrin kujdes mjekësor”.

“Çështja tani është subjekt i një hetimi të brendshëm”, vazhdoi deklarata. “Siguria dhe siguria e pasagjerëve dhe ekuipazhit tonë janë prioriteti ynë kryesor.”

Kjo vjen disa ditë pasi 104 pasagjerë u plagosën dhe një burrë me sëmundje të zemrës u vra në një fluturim të Singapore Airlines që u godit nga turbulenca të rënda.

Fluturimi SQ321 nga Londra në Singapor po lundronte në 37,000 këmbë të martën kur avioni ra ndjeshëm përpara se të ngjitej disa qindra këmbë, sipas të dhënave të gjurmimit të fluturimit. Më pas u zhyt dhe u ngjit në mënyrë të përsëritur për rreth një minutë.

Ndryshimet klimatike mund të përkeqësojnë turbulencat
Rreth 65,000 avionë pësojnë turbulenca të moderuara çdo vit në SHBA, dhe rreth 5,500 përballen me turbulenca të rënda. Megjithatë, këto shifra mund të jenë të destinuara të rriten.

Paul Williams, një profesor i shkencës atmosferike në Universitetin e Reading në Mbretërinë e Bashkuar, i tha CNN në 2022 se ai beson se ndryshimi klimatik po modifikon turbulencat.

“Ne kryem disa simulime kompjuterike dhe zbuluam se turbulencat e rënda mund të dyfishohen ose trefishohen në dekadat e ardhshme,” tha Williams.

Gjetjet, të cilat më vonë u konfirmuan nga vëzhgimet, nxjerrin në pah një lloj turbulence të quajtur “turbulenca e ajrit të pastër”, e cila nuk është e lidhur me asnjë të dhënë vizuale si stuhitë apo retë. Ndryshe nga turbulencat e zakonshme, ajo godet papritur dhe është e vështirë të shmanget.

Fluturimi i Singapore Airlines të së martës nuk u godit nga “turbulenca e ajrit të pastër”, por nga stuhi me zhvillim të shpejtë. Nuk dihet saktësisht se çfarë lloj turbulence ka përjetuar avioni i Qatar Airways.

By Sophie Tanno and Catherine Nicholls, CNN 

Përgatiti: Albert Vataj/ Koha Jonë

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Politika

Më shumë nga Politika

Lajmet e Fundit

Te Fundit