Home Aktualitet Dëshmia pas a...

Dëshmia pas aksidentit tragjik në Kroaci, shoferin e autobusit e zuri gjumi

52
0

Zëvendësi i Prokurorit Komunal të Shtetit në Kroaci, Slavko Pranjic, ka thënë se shoferi i autobusit që u aksidentua mëngjesin e sotëm në Kroaci ka deklaruar se e kishte zënë gjumi për një moment gjatë udhëtimit me makinë.

“Shoferi u arrestua nën dyshimin për drejtimin e automjetit në mënyrë të papërshtatshme. Cilat janë arsyet për këtë, nuk mund të themi tani për tani”, tha Pranjiç, shkruan portali kroat Dnevnik.hr.

“Ai deklaroi se e zuri gjumi për një moment, por ne do ta përcaktojmë atë më vonë. Sipas fakteve të vërtetuara deri më tani, është një autobus që ka dalë nga rruga duke rënë në  bar në anën jugore të rrugës. Autobusi po udhëtonte nga Frankfurti për në Prishtinë, transportuesi i trafikut Deva Tours me seli në Prishtinë.

Shoferi i autobusit u gjet në vendngjarje, ndërkohë ai u arrestua. Një hetim është kryer, veprime të tjera hetimore në ka prova për të filluar procedurat penale. Deri më tani, kemi informacion se ka 10 persona të vdekur dhe 23 të plagosur rëndë ose lehtë”, tha Pranjic.

Sipas të dhënave të fundit të MPJD-së, në këtë aksident kanë vdekur 10 persona, 44 persona kanë marrë ndihmë mjekësore dhe 15 prej tyre janë më lëndime të rënda. Një prej shtetasve që ka humbur jetën është edhe shoferi Naser Sylmetaj. Ai ishte ndërruar gjatë rrugës me kolegun e tij, pas një udhëtimit të gjatë nga Frankfurti i Gjermnisë drejt Kroacisë. Ndërsa mësohet se në autobus me emigrantë nga Kosovë, që po vinin në atdheun e tyre për pushime ndodheshin edhe 13 fëmijë.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Aktualiteti

Më shumë nga Aktualiteti

Lajmet e Fundit

Te Fundit