Home Aktualitet Dita e dytë r...

Dita e dytë radhazi pa viktima, 14 raste të reja në 24 orë nga Covid-19

4
0

Për të dytë ditë radhazi nuk ka humbje jete nga Coid-19. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, po në 24 orët e fundit janë kryer 3,057 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 14 qytetarë. ”Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 5 raste në Tiranë, nga 2 raste në Shkodër, Devoll, nga 1 rast Kavajë, Mat, Gjirokastër, Kamëz, Skrapar”.

Lajmi i mirë është se në 24 orët e fundit janë shëruar 48 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 129,521 që nga fillimi i pandemisë. Aktualisht në spitalet Covid po trajtohen 35 pacientë, nga të cilët 7 pacientë janë në terapi intensive.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, u bën apel qytetarëve të vijojnë të zbatojnë me përpikmëri rregullat për parandalimin e Covid-19. ”Vendosni maskën mbrojtëse në çdo ambient të mbyllur dhe kudo ku nuk mund të ruhet distancimi fizik, kujdesuni për higjenën vetjake dhe vetëizolohuni kur dyshoni se jeni të prekur nga Covid-19”.

Statistika (2 Qershor 2021)

Raste të reja ditore 14
Të shëruar në 24 orë 48
Të shtruar në spitale 35
Humbje jete në 24 orë 0
Testime ditore 3,057
Testime totale 726,739
Raste pozitive 132,351
Raste të shëruara 129,521
Raste aktive 379
Humbje jete 2,451

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 128
Korçë 63
Shkodër 59
Berat 33
Lezhë 25
Elbasan 23
Vlorë 13
Gjirokastër 14
Durrës 6
Kukës 6
Fier 4
Dibër 5

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Aktualiteti

Më shumë nga Aktualiteti

Lajmet e Fundit

Te Fundit