Home Kuriozitete Eklipsi zbulo...

Eklipsi zbuloi një komete përpara se të gllabërohej nga dielli

136
0

Më 8 prill, vetëm pak orë përpara eklipsit të plotë diellor, një astronom amator zbuloi një kometë të vogël “sungrazer” në afërsi të yllit tonë. Objekti i paftuar u fotografua gjatë eklipsit të plotë të diellit përpara se të shpërbëhej në asgjë po atë ditë.

Ndërkohë që miliona njerëz në të gjithë Amerikën e Veriut, panë hënën teksa ajo bllokoi përkohësisht yllin tonë dhe hija e saj e errët vraponte përgjatë rrugës së tërësisë midis Meksikës dhe Kanadasë me më shumë se 2400 km/h, Worachate Boonplod, një astronom amator me bazë në Tajlandë, zbuloi një kometë të vogël pranë diellit, pasi vuri re një ndërprerje të lehtë të marrë nga koronografia në Observatorin Diellor dhe Heliosferik të NASA-s (SOHO), raportoi Spaceweather.com. Kometa u emërua SOHO-5008.

The new comet, SOHO-5008, was destroyed by the sun just hours after the eclipse ended. (Image credit: ESA/NASA/SOHO/USNRL/LASCO C3)

Karl Battams, një astrofizikan dhe shkencëtar kompjuterik në Laboratorin e Kërkimeve Detare të SHBA-ve, në Uashington DC dhe udhëheqës i Projektit të Kometave Sungrazing të NASA-s, më vonë parashikoi në platformën sociale X, se kometa “e vogël” mund të ishte e dukshme për fotografët, dhe ai kishte të drejtë.

Ndërsa hija e hënës kalonte mbi New Hampshire, astronomi amator, Lin Zixuan kapi kometën, raportoi Spaceweather.com. Në imazhin e ri, kometa mezi është e dukshme si një turbullim i vogël në qiellin e errët.

“Vëzhgimet e bazuara në tokë të kometave që kullosin diellin janë jashtëzakonisht të rralla” dhe të mundshme vetëm gjatë eklipseve, shkroi Battams në X. Por kometa nuk ishte e dukshme me sy të lirë, shtoi ai.

Më vonë, në të njëjtën ditë, astronomët humbën gjurmët e SOHO-5008, pasi ka të ngjarë që kometa të jetë shpërbërë pasi iu afrua shumë diellit, siç u ndodh shumicës së “të paftuarve”. Për shkak të të dhënave të kufizuara të mbledhura nga studiuesit para shkatërrimit të kometës, është e paqartë se sa e madhe ishte kometa apo sa afër iu afrua ajo diellit që e përpiu.

Sungrazers, të cilat janë kometa që kalojnë rreth 8 milion kilometra nga dielli, ose rreth 10 herë më afër diellit se Merkuri, u zbuluan për herë të parë në fund të shekullit të 19-të. Sipas Spaceweather.com, shumica e kërpudhave të diellit i përkasin grupit Kreutz, të cilët besohet të jenë fragmente të një komete gjigante që shpërtheu rreth 2000 vjet më parë.

Lin Zixuan photographed the new comet from New Hampshire during totality. (Image credit: Lin Zixuan)

Kjo nuk është hera e parë që një songrazer fotografohet gjatë një eklipsi. Gjatë eklipsit diellor të 14 dhjetorit mbi Argjentinë dhe Kili më 2020, kometa C/2020 X3 (SOHO-3524), e cila u zbulua gjithashtu nga Boonplod, u fotografua duke lundruar drejt diellit. Ekspertët besojnë se ky songrazer, i cili u vëzhgua për një periudhë më të gjatë, ishte rreth 15 metra i gjerë dhe udhëtonte me shpejtësi 725,000 km/h, sipas NASA-s .

SOHO-5008 nuk ishte kometa e vetme që fotografët po kërkonin gjatë eklipsit. Kometa kriovolkanike 12P/Pons-Brooks, e njohur gjithashtu si “kometa e djallit”, pritej gjithashtu të ishte e dukshme përmes kamerës dhe potencialisht edhe me sy të lirë . Megjithatë, kjo kometë djallëzore doli të ishte shumë më e vështirë për t’u dalluar sesa pritej, raportoi Business Insider .

Nëse keni humbur eklipsin e fundit, mos u shqetësoni, është ende e mundur të rishikoni transmetimin e drejtpërdrejtë të ngjarjes nga NASA .

Harry Baker /Live Science
Përgatiti: Albert Vataj / Koha Jonë

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Teknologjia

Më shumë nga Teknologjia

Lajmet e Fundit

Te Fundit