Home Aktualitet Gazeta italia...

Gazeta italiane: Ksamili, Maldivet e Europës. Një në tre turistë është italian

1
0

Plazhet shqiptare, e veçanërisht Ksamili vazhdon të konsiderohet si Maldivet e Europës. Këtë herë është italiania “La Repubblica”, e cila evidenton pasuritë e bregdetit shqiptar të cilat thotë gazeta mund të vizitohen për shumë më lirë se edhe plazhet italiane.

“Ashtu si në Marina di Pescoluse, në Salento, por me një ndryshim, në Pulia një ombrellë dhe dy shezlongë mund të kushtojnë 50 euro në ditë, ndërsa në bregdetin shqiptar mund t’i gjeni ende me 10-15 euro, shkruan “La Repubblica”.

Për italianët që kërkojnë një det fantastik me çmime të arsyeshme, vendi ynë është zgjidhja ideale, madje sipas “La Repubblica”, 1 në 3 pushues këtë vit në Ksamil është italian.

“Tani për tani, parajsa kalimtare e pushuesve kursimtarë, atyre që nuk duan të shpenzojnë një rrogë tashmë të prekur nga inflacioni, është ky përqafim qielli dhe deti që hapet nga malet drejt Korfuzit, Ksamili, ku një në tre turistë është italiane. Më e egër se Kalabria, më e gjelbër se Umbria, më popullore se Romanja dhe me një det të ngjashëm me atë të Pulias, por më lirë,” vijon “La Repubblica”.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Politika

Më shumë nga Politika

Lajmet e Fundit

Te Fundit