Home Aktualitet Gjermania gat...

Gjermania gati planin për kthimin e emigrantëve, kryesojnë shqiptarët

347
0

Gjermania do të nis një dëbim masiv të të huajve, veçanërisht të kriminelëve dhe të atyre që konsiderohen të rrezikshëm. “Po fillojmë një ofensivë riatdhesimi në mënyrë që të zbatojmë në veçanti deportimin e kriminelëve dhe atyre që janë të rrezikshëm”.

Gjermania në vitin 2021 ka dëbuar 11 mijë e 982 qytetarë të huaj. Në vitin 2020, i cili solli më shumë kufizime për shkak të pandemisë u kryen gjithsej 10 mijë e 800 dëbime. Ndërkohë në vitin 2019 ka pasur 22 mijë e 100 dëbime.

Shumica e dëbimeve vitin e kaluar janë kryer me avion kryesisht në Shqipëri, konkretisht 1 mijë e 116 qytetarë u transportuan me avion në Gjeorgji dhe 908 persona të tjerë drejt vendit tonë. Pas Shqipërisë, vendi me më shumë raste të emigrantëve të huaj që janë deportuar renditet Siria.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Aktualiteti

Më shumë nga Aktualiteti

Lajmet e Fundit

Te Fundit