Home Aktualitet Grevistët në ...

Grevistët në Lumas: Po na hoqën ujin, ngordhim për bukë! Policia na dhunoi

9
0

Në fshatin Lumas në Kuçovë, janë 5 banorë që kanë hyrë sot në grevë urie, dhe kërkojnë ndërprerjen e punimeve të ndërtimit të ujësjellësit në burimin e Sinecit, pasi nëse kjo ndodh, sipas tyre do të ”ngordhin për bukë”.

Po ashtu banorët shprehën shqetësimin për dhunën që policia ka ushtruar gjatë protestave të tyre dhe për këtë kërkorjnë shkarkimin e Ardi Veliut.

“Na hoqën këtë burim uji ne do ngordhim nuk kemi me çfarë të jetojmë. Nuk e di si ma heq mua bukën e gojës. Protesta që bëmë prej 4 muajsh nuk u morën parasysh. Policia është e popullit dhe mbahet me taksat tona, ajo na ka dhunuar. Për këtë kërkojmë shkarkimin e Ardi Veliut”, thanë banorët në grevë.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Aktualiteti

Më shumë nga Aktualiteti

Lajmet e Fundit

Te Fundit