Home Aktualitet Italia nis ap...

Italia nis aplikikim e dozave të treta të vaksinës anti-COVID, ja kategoritë që përfitojnë

37
0

Duke nisur nga dita e sotme (datë: 20.09.2021), Italia do të aplikojë dozën e tretë të vaksinave për të moshuarit mbi 80 vjeç dhe personelin shëndetësor.

Mediat italiane thonë, se kjo masë pritet të aplikohet ndaj rreth 3 milionë personave. Ndërsa në dekretin e publikuar, thuhet, se nga data 15 tetor, doza e tretë e vaksinës anti-COVID do të bëhet me detyrim për rreth 23 milionë punëtorë.

Aplikimi i dozës së tretë shihet si një hap tepër i rëndësishëm për shtimin e imunitetit.

Ajo, duhet të administrohet të paktën 28 ditë pas dozës së dytë dhe sa më shpejt të jetë e mundur nëse kjo kohë ka kaluar tashmë.

Studiuesit janë të mendimit që aplikimi i dozës së tretë rrit imunitetin dhe të mbron ndaj varianteve të reja të virusit që janë në qarkullim.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Aktualiteti

Më shumë nga Aktualiteti

Lajmet e Fundit

Te Fundit