Home Aktualitet Ja cilat janë...

Ja cilat janë ndryshimet në këmbimin e valutave me lekun, sot 19 maj 2024

1288
0

Tiranë, 19 Maj 2024 – Tregu i këmbimit valutor në Shqipëri ka shënuar lëvizje interesante sot. Dollari amerikan vazhdon të jetë një nga monedhat kryesore në treg, duke u blerë për 92 lekë dhe duke u shitur për 92.9 lekë. Ndërkohë, euro, që është monedha e përdorur gjerësisht në tregjet europiane, blihet për 100 lekë dhe shitet për 100.7 lekë.

Franga zvicerane, e njohur për stabilitetin e saj, këmbehet sot në blerje me 100.8 lekë dhe në shitje me 102 lekë. Paundi britanik, i cili ka pasur një histori të ndërlikuar pas Brexit, blihet me 116.4 lekë dhe shitet me 117.2 lekë.

Në fund, dollari kanadez, i cili ka treguar një performancë të qëndrueshme në muajt e fundit, blihet me 67.5 lekë dhe shitet me 69 lekë. Këto lëvizje të kursit të këmbimit janë thelbësore për investitorët dhe bizneset që operojnë në tregun ndërkombëtar.

Tabela

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Aktualiteti

Më shumë nga Aktualiteti

Lajmet e Fundit

Te Fundit