Home Kuriozitete Ja cili është...

Ja cili është fruti tropikal që “zhduk” rrudhat

5
0

Sipas një studimi të botuar në revistën ‘Nutriens’ mangot janë vlerësuar si një aleatë i rëndësishëm në luftën kundër plakjes.

Mangot dhe veçanërisht një larmi specifike e tyre,  Ataulfo , kanë përmasa të vogla  me ngjyrë të artë, përmbajnë një numër lëndësh ushqyese, përfshirë β-karoten dhe karotenoide të tjera si dhe acide askorbike dhe fenolike, kryesisht klorogjene, protokokale dhe vanilje, që karakterizohen nga vetitë anti-rrudhë.

Një studim i mëparshëm zbuloi se  ekstrakti i mangos në minj parandalonte formimin e rrudhave duke penguar trashjen e lëkurës dhe rritjen e shtresave të kolagjenit . Sidoqoftë, hulumtimi i ri së pari tregon efektet e konsumit të mangos në lëkurën e njeriut.

Studimi thekson se nuk duhet tepruar në konsumimin e mangove, pasi sheqeri i tepërt i frytit dëmton organizmin.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Lajmet e Fundit

Te Fundit