Home Kuriozitete Kanceri, gjas...

Kanceri, gjashtë shenja të dyshimta që paralajmërojnë sëmundjen! Çfarë duhet të bëni

21
0

Zbulimi i hershëm i një tumori malinj është thelbësor për menaxhimin e sëmundjes.

Njohja e simptomave më “të pafajshme” dhe madje kontrollet e menjëhershme tek mjeku, ka qenë gjithmonë i rëndësishëm, aq më tepër pas gjetjeve shkencore të një rritjeje globale prej 79% të rasteve të reja me kancer, tek njerëzit nën moshën 50 vjeç në.

“Kanceri mund të shfaqet te njerëzit në mënyra të ndryshme. Simptomat e një personi mund të ndryshojnë nga të tjerët, ndërsa disa janë asimptomatike. Është e rëndësishme të dini se çfarë është normale për ju dhe të flisni me mjekun tuaj nëse vëreni ndryshime të pazakonta ose diçka që nuk do të largohet. Kjo mund të ndihmojë në diagnostikimin e kancerit në një fazë të hershme, kur trajtimi ka një shans më të mirë për sukses”, thotë Cancer Research UK, në faqen e saj të internetit. Mund të jetë një gungë, një nishan i çuditshëm, gjakderdhje jonormale ose humbje e papritur e peshës. Ka më shumë se 200 lloje të kancerit me simptoma të ndryshme, thonë studiuesit në Qendrën, e cila përpiloi dhe publikoi një listë me gjashtë shenja të dyshimta:

Lodhje

Ka shumë arsye pse mund të ndiheni më të lodhur se zakonisht, veçanërisht në kohë stresi të lartë ose nëse keni probleme me gjumin. Por nëse ndjeni një lodhje të vazhdueshme ose pa ndonjë arsye të dukshme, mund të jetë një tregues se duhet të shkoni te mjeku.

Djersitje shumë të shumta gjatë natës ose temperaturë

Djersitjet e natës ose ethet mund të jenë për shkak të infeksioneve ose reaksioneve të padëshiruara të ilaçeve, ndërsa afshet e nxehta janë të zakonshme gjatë menopauzës. Megjithatë, djersitja është gjithashtu një simptomë e kancereve si leucemia dhe kanceri i mëlçisë. Në rast të djersitjeve shumë të rënda gjatë natës ose temperaturës së pashpjegueshme, kërkoni këshilla mjekësore.

Gjakderdhje ose mavijosje e pashpjegueshme

Nëse njëra ose të dyja nuk janë për shkak të një dëmtimi, ato duhet të kontrollohen nga një mjek. Gjakderdhja mund të gjendet në feces, urinë, mukozën e një kollë produktive, etj. Tek gratë, gjakderdhja vaginale e pashpjegueshme mund të ndodhë midis periodave, pas seksit ose pas menopauzës. Pavarësisht nga sasia e gjakut ose ngjyra e tij (e kuqe në kafe dhe pothuajse e zezë), bisedoni me mjekun tuaj.

Dhimbje ose shqetësim i pashpjegueshëm

Dhimbja dhe shqetësimi janë mënyra e trupit tonë për të na treguar se diçka nuk është në rregull. Dhimbjet e ndryshme janë më të zakonshme teksa rritemi, por kur ato janë të pashpjegueshme ose të vazhdueshme në ndonjë pjesë të trupit mund të jetë shenjë e diçkaje më serioze.

Humbje peshe e pashpjegueshme

Ndryshimet e vogla në peshë me kalimin e kohës janë krejtësisht normale, por humbja e disa kilogramëve pa bërë asnjë përpjekje është një arsye për të informuar mjekun tuaj. Mund të jetë një shenjë e problemeve shëndetësore përveç kancerit.

Gungë ose ënjtje e pazakontë kudo

Një gungë ose ënjtje që shfaqet papritur kudo në trupin tuaj dhe vazhdon duhet të merret seriozisht. Ato mund të vendosen në qafë, sqetull, stomak, ijë, gjoks ose testikuj ndër të tjera.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Shendeti

Më shumë nga Shendeti

Lajmet e Fundit

Te Fundit