Home Aktualitet Ky ishte imaz...

Ky ishte imazh i pabesueshëm i Mërkurit si foto e javës

497
0

Siç u votua nga Komunitetin Astrum Discord – ky ishte imazh i pabesueshëm i Mërkurit si foto e javës

Mërkuri është planeti më i afërt me Diellin dhe gjithashtu nuk ka hënë që rrotullohen rreth tij. Është planeti më i shpejtë në sistemin tonë diellor – duke udhëtuar nëpër hapësirë me afro 47 kilometra në sekondë. Meqenëse Mërkuri është planeti më i shpejtë dhe ka distancën më të shkurtër për të udhëtuar rreth Diellit, ai ka vitin më të shkurtër nga të gjithë planetët në sistemin tonë diellor që është 87 ditë! Gjithashtu, nëse ju pëlqen kjo foto e Mërkurit, mund të blini një për murin tuaj nëse shkoni në dyqanin tonë, së bashku me shumë produkte të tjera të këndshme të hapësirës!

Nga James Webb Space Telescope Discoveries

Përgatiti: Albert Vataj

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Aktualiteti

Më shumë nga Aktualiteti

Lajmet e Fundit

Te Fundit