Home Aktualitet Lazarati, fsh...

Lazarati, fshat turistik. Mbahet për herë të parë panairi i biznesit rural

18
0

Në Lazarat është mbajtur panairi i parë i biznesit rural që mblodhi disa dhjetëra biznese nga e gjithë bashkia.

Eventi kishte në qendër blegtorët, artizanët, grumbulluesit e bimëve medicinale, prodhuesit e vegjël, dhe synoi evidentimin e potencialit turistik të kësaj zone që shkon krahas ofertës së gjithë luginës.

Ata që po bëjnë përpjekje për të jetuar me punë dhe profesione të traditës lokale folën për nevojën e mbështetjes me subvencione, promovim dhe tregje.

Panairi i pari në llojin e vet, pati një numër të rëndësishëm vizitorësh. Fshati i njohur në të gjithë Europën për të kaluarën e tij të lidhur me kultivimin e kanabisit ka aktive tani rreth 30 biznese të vegjël dhe të mesëm që po krijojnë një tjetër perspektivë zhvillimi.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Aktualiteti

Më shumë nga Aktualiteti

Lajmet e Fundit

Te Fundit