Home Aktualitet Lu*ta Izrael-...

Lu*ta Izrael-Gaza: SHBA dërgon ndihmën e parë, të parashutuar nga tre avionë ushtarakë

80
0

Shtetet e Bashkuara kanë kryer dërgimin e parë të ndihmave humanitare për Gazën, me më shumë se 30,000 vakte të parashutuara nga tre avionë ushtarakë.

Operacioni, i kryer së bashku me forcat ajrore të Jordanisë, ishte i pari nga shumë të shpallur nga Presidenti Joe Biden.

Ai premtoi të rrisë ndihmat pasi të paktën 112 njerëz u vranë ndërsa turmat nxituan një kolonë të enjten.

Lëshimi ajror vjen pasi një zyrtar i lartë amerikan tha se korniza e një marrëveshjeje për një armëpushim gjashtë-javor në Gaza ishte në fuqi.

Zyrtari i administratës Biden tha të shtunën se Izraeli kishte “pak a shumë pranuar” një marrëveshje për një armëpushim të ri.

“Do të jetë një armëpushim gjashtë-javor në Gaza duke filluar nga sot nëse Hamasi pranon të lirojë kategorinë e përcaktuar të pengjeve të cenueshme (…) të sëmurët, të plagosurit, të moshuarit dhe gratë,” tha zyrtari i paidentifikuar.

Ndërmjetësuesit do të mblidhen sërish në Kajro të dielën dhe zyrtarët egjiptianë thanë se delegacionet nga Hamasi dhe Izraeli pritej të mbërrinin për negociatat.

Një zyrtar tha se disa çështje teknike rreth një marrëveshjeje të mundshme duhet ende të zgjidhen, si për shembull sa të burgosur palestinezë do të liroheshin nga Izraeli në këmbim të pengjeve të mbajtura nga Hamasi.

Të shtunën, aeroplanët e transportit C-130 hodhën më shumë se 38,000 vakte ushqimore përgjatë vijës bregdetare të Gazës, tha në një deklaratë Komanda Qendrore e SHBA.

“Këto fluturime janë pjesë e një përpjekjeje të qëndrueshme për të marrë më shumë ndihma në Gaza, duke përfshirë zgjerimin e fluksit të ndihmës përmes korridoreve tokësore dhe rrugëve”, shtoi ai.

Vende të tjera, përfshirë Britaninë e Madhe, Francën, Egjiptin dhe Jordaninë, kanë dërguar më parë ndihma në Gaza, por kjo është e para nga SHBA.

Zyrtarët e administratës thanë se “incidenti tragjik” i së enjtes kishte theksuar “rëndësinë e zgjerimit dhe mbajtjes së fluksit të ndihmës humanitare në Gaza në përgjigje të situatës së tmerrshme humanitare”.

Agjencitë e ndihmave kanë thënë se fluturimet ajrore janë një mënyrë joefikase për të ofruar ndihma.

Banori i zhvendosur i Gazës, Medhat Taher, i tha agjencisë së lajmeve Reuters se një metodë e tillë ishte mjerisht e pamjaftueshme.

“A do të mjaftojë kjo për një shkollë? A mjafton kjo për 10,000 njerëz?” tha ai. “Është më mirë të dërgosh ndihma përmes vendkalimeve dhe më mirë sesa hedhja e ajrit me parashutë”.

Në deklaratën e tij të premten, presidenti Biden tha se SHBA-ja “do të këmbëngulë që Izraeli të lehtësojë më shumë kamionë dhe më shumë rrugë për të marrë gjithnjë e më shumë njerëz ndihmën që u nevojitet”.

Zëvendëspresidentja e SHBA Kamala Harris do të takohet me anëtarin e kabinetit të luftës izraelite Benny Gantz në Uashington të hënën për të diskutuar një armëpushim dhe çështje të tjera, citon Reuters të ketë thënë një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë.

Në incidentin e së enjtes, 112 njerëz u vranë dhe më shumë se 760 u plagosën ndërsa ata u grumbulluan rreth kamionëve me ndihma në skajin jugperëndimor të qytetit të Gazës.

Hamasi akuzoi Izraelin se qëlloi kundër civilëve, por Izraeli tha se shumica vdiqën në një përplasje pasi qëlloi të shtëna paralajmëruese.

Giorgios Petropoulos, kreu i nënzyrës në Gaza të Koordinatorit të OKB-së për Çështjet Humanitare (OCHA) i tha BBC-së se ai dhe një ekip i dërguar në spitalin al-Shifa kishin gjetur një numër të madh njerëzish me plagë plumbash.

Ndërkohë Hamasi tha se një bombardim izraelit kishte vrarë të paktën 11 njerëz në një kamp në Rafah në Gazën jugore të shtunën. Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus e quajti sulmin “të egër”. Ushtria izraelite tha se kishte kryer një “sulm preciz” kundër militantëve të Xhihadit Islamik në zonë.

Programi Botëror i Ushqimit i OKB-së ka paralajmëruar se një zi buke është e afërt në Gazën veriore, e cila ka marrë shumë pak ndihmë në javët e fundit dhe ku rreth 300,000 njerëz jetojnë me pak ushqim ose ujë të pastër.

Ushtria izraelite nisi një fushatë të gjerë ajrore dhe tokësore për të shkatërruar Hamasin pasi personat e armatosur vranë rreth 1200 njerëz në Izraelin jugor më 7 tetor dhe morën 253 përsëri në Gaza si pengje.

Ministria e shëndetësisë e Gazës, e drejtuar nga Hamasi, thotë se më shumë se 30,000 njerëz, duke përfshirë 21,000 fëmijë dhe gra, janë vrarë në Gaza që atëherë, me rreth 7,000 të zhdukur dhe të paktën 70,450 të plagosur.

Henri Astier /BBC

Përgatiti: KJ

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Aktualiteti

Më shumë nga Aktualiteti

Lajmet e Fundit

Te Fundit