Home KRYESORE Lulzim Basha ...

Lulzim Basha shkërmoq edhe aleancën me LSI

1263
0

Mes PD dhe LSI nuk ka më miqësi dhe aleancë. Ftohja e ndjeshme e marrëdhënieve mes tyre, përveç mungesës së takimeve zyrtare, u vu re dhe në këto seanca të para parlamentare. Gjatë votimit për kryetaren Lindita Nikolla, ndërsa demokratët grisën në mënyrë demonstrative fletët e votimit, 4 deputetët e LSI-së e hodhën në kuti votën e tyre kundër. Edhe gjatë seancës të së hënës, ata nuk iu bashkuan demokratëve që u larguan nga seanca në formë proteste. Shkas u bë mungesa e përfshirjes së deputetëve të LSI-së në komisionet parlamentare. Socialistët kërkuan që kjo çështje të zgjidhej më vonë dhe votimi të bëhej në seancën e radhës dhe që demokratët të rishikonin përfaqësimin e tyre për të krijuar hapësira dhe për deputetët e LSI-së duke ruajtur raportet shumicë-pakicë në komisione. Por kjo u konsiderua nga demokratët si një “shkelje e rregullores për të zvogëluar hapësirën e përfaqësimit të opozitës” shkruan VOA.

Lulzim Basha pasi largoi ish-liderin e PD-së, Berisha, ka vendosur të luftojë edhe LSI.

Mesa duket kjo situatë në opozitë i intereson kryeministrit Rama.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Kryesore

Me shume nga Kryesore

Lajmet e Fundit

Te Fundit