Home Aktualitet Marsi po rrot...

Marsi po rrotullohet më shpejt. Ende mister arsyeja, po shkurtohet dita

27
0

Marsi po rrotullohet më shpejt dhe gradualisht po shkurton gjatësinë e çdo dite marsiane. Shkencëtarët të cilët kanë vëzhguar këto ndryshime tek planeti i kuq nuk janë të sigurt se cili është shkaku.

Ky zbulim i shkencëtarëve mund t’i ndihmojë ata të mësojmë më shumë rreth Marsit dhe se si ai ka ndryshuar me kalimin e kohës. Të dhënat janë marrë falë një tokëzuesi i krijuar për t’i bërë Planetit të Kuq kontrollin e parë të plotë.

Ky tokëzues ka qëndruar në planetin e kuq për 900 ditë dhe ka analizuar me detaje elementë të sipërfaqes së tij. Marsi prej shekujsh ka magjepsuar njerëzimin. Por vetëm në gjashtë dekadat e fundit, anijet hapësinore kanë vizituar më shumë planetin e kuq dhe shkencëtarët kanë mundur të informohen më tepër lidhur me planetin fqinj në sistemin tonë diellor.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Aktualiteti

Më shumë nga Aktualiteti

Lajmet e Fundit

Te Fundit