Home Aktualitet Maturantët në...

Maturantët në ditën e dytë të protestës, bllokohet rruga e Durrësit

1
0

Provimi i matematikës për maturantët është një hallkë e fortë që ka detyruar këta të fundit që të dalin edhe këtë të dielë në protestë. Provimi i cili ngjalli shumë reagime prej vështirësisë së tij, pasi për ta ishte një tezë jashtë pritshmërive. Maturantët bllokuan rrugën e Durrësit në shenjë revolte me arsyetimin se duan një përgjigje nga ministria e Arsimit dhe reagimi i ministres Kushi nuk ishte i mjaftueshëm.

Sipas ministres së Arsimit, Evis Kushi, është ende duke u vlerësuar niveli i vështirësisë së provimit dhe nëse tejkalon nivelin e parashikuar atëherë do të rishikohet shpërndarja e pikëve në test.

Protestat u zhvilluan në disa rrethe ndërsa në mbështetje të tyre dolën dhe disa prindër të cilët u shprehen të irrituar për situatën në të cilën ndodhen fëmijët e tyre. “Këta po tallen me të ardhmen e fëmijëve tanë. Stresin dhe mundin e fëmijëve tanë kush na e paguan. Vajza nuk ka fjetur gjumë fare, është bërë me stres, nuk ha, nuk pi, nuk fle, ka studiuar ditë natë”, theksoi njëri nga prindërit.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Aktualiteti

Më shumë nga Aktualiteti

Lajmet e Fundit

Te Fundit