Home Bota Më shumë se 6...

Më shumë se 600,000 të zhvendosur nga përmbytjet në Somali

1
0

Numri i personave të zhvendosur nga shirat në Somali është rritur me 100,000 në vetëm një javë, duke e çuar numrin në afër 650,000 njerëz.

Shirat e dendur që filluan në tetor kanë vrarë mbi 100 njerëz në Bririn e Afrikës.

Qytete të tëra janë prerë gjithashtu në pjesë të Kenias dhe Etiopisë.

Zonat e prekura mezi ishin rikuperuar nga thatësira më e keqe që kishte goditur rajonin në katër dekada.

Ndërsa parashikohen më shumë shira, njerëzit po braktisin shtëpitë e tyre dhe po zhvendosen në tokë të thatë, ndërsa qeveritë dhe agjencitë e ndihmës përpiqen të arrijnë të prekurit.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit