Home Aktualitet Media italian...

Media italiane: Eksploroni destinacionet më të mira të pushimeve në Shqipëri

18
0

Shqipëria është një vend ende pak i eksploruar nga turistët, pavarësisht pozicionit të privilegjuar dhe bukurisë së brigjeve të saj, shkruan Rossana Brambilla në të përditshmen italiane “Tempo Italia”.

Me nje vijë bregdetare prej 363 kilometrash, me pamje nga deti Adriatik dhe Jon, Shqipëria ofron peizazhe mahnitëse dhe plazhe të pacenuara.

Ndërsa vendet fqinje si Greqia, Mali i Zi dhe Kroacia janë tashmë destinacione të konsoliduara për pushime verore, Shqipëria mbetet një perlë e fshehur, gati për t’u zbuluar.

Plazhet e Shqipërisë, një parajsë e paeksploruar

Bregdeti shqiptar karakterizohet nga plazhe me rërë, gjire të izoluar dhe një det i pastër kristal që të kujton Karaibet.

Në Rivierën Shqiptare, në jug mund të gjeni disa nga plazhet më të bukura të vendit.

Bregdeti i Adriatikut, me ujërat e tij të cekëta, është ideal për familjet me fëmijë, ndërsa Riviera Shqiptare ofron peizazhe më të egra dhe të pandotura.

Riviera Shqiptare, një thesar i fshehur

Duke kaluar malin e Llogarasë, rreth 1000 metra mbi nivelin e detit, një panoramë spektakolare shfaqet mbi Rivierën Shqiptare.

Këtu, plazhet e gjata me rërë alternohen me peizazhet t gjelbra dhe dein blu intensiv.

Kjo zonë është ende pak e frekuentuar nga turistët, duke e bërë atë vendin e përsosur për ata që kërkojnë qetësi dhe bukuri natyrore.

Plazhet më të bukura në Shqipëri

Shqipëria krenohet me një shumëllojshmëri plazhesh që kënaqin të gjitha shijet, nga ato me rërë dhe familjare, tek ato më të izoluara dhe të egra.

Ndër plazhet më të njohura janë Drimadhi, Dhërmiu, Ksamili, Gjipeja, Borshi, Saranda, Velipoja, Shëngjini, Lalzi, Currila, Vlora dhe Jaliksari.

Secili prej këtyre plazheve ka diçka unike për të ofruar, nga rëra e artë te ujërat transparente, nga peizazhet befasuese deri te atmosferat e qeta dhe relaksuese

Plazhet e Adriatikut

Plazhet e Adriatikut janë të njohura për rërën e tyre të imët dhe ujërat e cekëta.

Ndër më të bukurat janë Velipoja, Shën Gjin, Durrësi, Golemi, Spillenja, Divjaka dhe Vlora.

Këto plazhe janë perfekte për familjet me fëmijë dhe ofrojnë mundësinë për të vizituar edhe lagunat, rezervatet natyrore dhe ekosistemet e tjera unike.

Riviera Shqiptare, një udhëtim mes detit dhe maleve

Riviera shqiptare është një udhëtim i vërtetë mes detit dhe maleve.

Pasi kalon malin e Llogarasë, përpara jush shfaqet një panoramë e paharrueshme e plazheve të gjata, peizazheve të gjelbërta dhe një deti blu të thellë.

Kjo zonë ofron një eksperiencë unike, larg turmave dhe afër natyrës. Si përfundim, Shqipëria është një destinacion që ia vlen të zbulohet.

Me plazhet e saj të pacenuara, peizazhet që të lëne pa frymë dhe atmosferën e qetë, Shqipëria është vendi ideal për ata që kërkojnë pushime larg turizmit masiv.

Nëse jeni në kërkim të relaksit, aventurës apo bukurisë natyrore, Shqipëria është destinacioni ideal për të përmbushur dëshirat tuaja.

Mrekullitë e bregdetit shqiptar

Shqipëria, një vend ende pak i eksploruar nga turizmi masiv, fsheh perla të vërteta natyrore përgjatë brigjeve të saj.

Në veçanti, Joni shquhet për ujërat dhe peizazhet e tij të kristalta që mund të ngatërrohen lehtësisht me ato të Karaibeve.

Natyra e pakontaminuar ofron pamje të një kartoline, me gjire të fshehura, male të harlisur me pamje nga plazhet me rërë të imët dhe guralecë, si dhe shkëmbinj që zhyten në ujërat blu të detit.

Shtrirja e bregdetit nga Vlora në Sarandë, duke kaluar nga Parku Kombëtar i Qafës së Llogarajës, është një parajsë e vërtetë mbi tokë.

Këtu, adhuruesit e ecjes dhe zhytjes mund të eksplorojnë shpella të shumta detare dhe të shijojnë biodiversitetin e pasur nënujor.

Plazhet që ia vlen të vizitohen përgjatë bregdetit të Jonit janë të shumta dhe të larmishme, duke përfshirë Dhërmiun, Jalën, Himarën, Qeparon, Borshin, Sarandën dhe Ksamilin, secili prej tyre me karakteristika unike dhe magjepsëse.

Një udhëtim mes plazheve të Shqipërisë

Për ata që duan të eksplorojnë Shqipërinë nga veriu në jug, udhëtimi rrugor është opsioni ideal për të zbuluar plazhet më të bukura të vendit.

Duke filluar nga Plazhi i Velipojës, mund të vazhdoni drejt plazhit të Shëngjinit dhe Gjirit të Lalzit, më pas drejtohuni në jug dhe zbuloni mrekullitë e Jonit.

Ndër to, plazhi i Currilës, plazhi i Vlorës dhe plazhet e Jaliksarit dhe Shkambos ofrojnë peizazhe të ndryshme dhe një atmosferë relaksuese.

Duke vazhduar udhëtimin, zbuloni plazhin e Gjipesë, plazhin e Spilesë dhe plazhin e Llamanit, derisa të arrini në Porto Palermo, Plazhin e Borshit dhe Plazhin e Bunecit.

Së fundi, plazhet e Sarandës dhe Ksamilit, me rërën e bardhë dhe ujërat bruz, përfaqësojnë fazën e fundit të një udhëtimi të paharrueshëm përgjatë brigjeve shqiptare.

Si përfundim, Shqipëria ofron një shumëllojshmëri plazhesh që mund të kënaqin çdo lloj udhëtari, nga sportistët tek adhuruesit e natyrës, nga kërkuesit e qetësisë deri tek turistët që kërkojnë shërbime dhe rehati.

Një udhëtim në këtë vend ende pak të eksploruar ofron surpriza dhe zbulime në çdo cep, me sigurinë për të përjetuar një përvojë unike dhe autentike. ATA

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Aktualiteti

Më shumë nga Aktualiteti

Lajmet e Fundit

Te Fundit