Home Aktualitet Media turke z...

Media turke zbulon dronët 8 milion euro që do të blejë Shqipëria

0
0

Qeveria shqiptare ka vendosur që të blejë dronë ushtarakë nga Turqia. Marrëveshja është konkretizuar ndërsa media turke “Yeni Şafak” shkruan se Shqipëria ka shpenzuar për blerjen e tyre 8 milionë euro.

Po ashtu mediat turke kanë zbuluar për herë të parë edhe tipin e dronëve superinteligjentë, të llojit IHA dhe SİHA prodhuar nga “Baykar Defense” në Turqi. Bëhet fjalë për mjete që prodhohen në industrinë e mbrojtjes me armatim tip (SIHA) të cilët janë dronë të armatosur dhe dronë pa armatim tip (IHA).

Buxheti i qeverisë i ndryshuar në 22 qershor alokon fonde për Ministrinë e Mbrojtjes për këtë qëllim.

Dokumenti i botuar nga parlamenti shqiptar në 23 qershor publikoi shumën e buxhetit të alokuar për dronet, shkruan media turke. Në dokument, shpenzimet u vlerësuan brenda fushës së marrjes së masave për rritjen e sigurisë kombëtare.

Ambientet e fabrikës ku prodhohen disa variante të droneve në fjalë, u vizituan gjatë këtij muaji nga ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi. Në fillim të këtij muaji ai publikoi një video nga takimi me zyrtarë të kompanisë teksa vizitonte fabrikën.

Kujtojmë se ka qenë vetë kreu i qeverisë, Edi Rama, i cili gjatë vizitës në Stamboll në fillim të muajit qershor, njoftoi për blerjen e dronëve inteligjentë që do të shërbenin për monitorimin e territorit.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Aktualiteti

Më shumë nga Aktualiteti

Lajmet e Fundit

Te Fundit