Home Aktualitet Mësuesja post...

Mësuesja poston foton e maturës së Musaenit: E ëma e martoi me plumba, kostumi i mbet i ri

13
0

Mësuesja e gjimnazit të Musaenit, 19-vjeçari që u vra në vendin e punës në Velipojë, Valdete Gjyrezi ka postuar foton e ditës së maturës krahas së cilës ka shkruar se e ëma e kishte veshur dhëndër. E vranë në lule të rinisë, në ditën e parë të punës, pa pasur asnjë faj.

19-vjeçari Musaen Zeneli të shtunën e kishte ditën e tij të parë të punës në hotelin e familjes Gocaj. Ajo ishte dita e fundit e jetës për të. Ishte rritur pa të atin dhe donte që të siguronte të ardhura për familjen. Ishte Musaeni ai që njoftoi punëdhënësit në momentin, kur anëtarët e familjes Verracaku mbërritën në hotel.

Nuk u përfshi fare me debatin e tyre duke qëndruar pas tyre. Kur situata u acarua dhe anëtarët e dy familjeve që i kishin hotelet 50 m larg nga njëri-tjetri, nxorën armët, plumbat prekën edhe 19-vjeçarin. Ai humbi jetën në vend duke mos u mbijetuar plagëve të marra. Musaeni Zeneli iku nga kjo jetë në një moshë fare të re, me ëndrra dhe dëshira.

Poezia nga mësuesja

“Musaeni yne
Sec e veshi e ema
Dhander per kte dite
Le te gzoje i shkreti
Ti bashkohet shoqerise
Se ndau per mje bluze
As per nje kollare
Ishte veshur bukur
Lezet per ta pare
Ja kishin dhuruar
Te gzohej jetimi
Gzoi e vallzoi
Deri ne 11
Se neser fillonte

Pune si kamarjer
Gezimi tij i pare
Sa te merrte rrogen
Nenes ai me vrap
Doren do ja shendonte
Por kur gzon fukarai
Kur u ba zein

E martoi me plumba
Kostumi i mbet i ri
Nuk e besun shoket
Nuk e besoi shkolla

Musaeni mire
Qe nuk tremb as “sorra”
Ah mor Musaen
Sa zemra trishtove
Kalove pandemin
E plumbin se mashtrove
Nuk ishte faji jot

Ishte fati zi
S’te ndihmoi drejtesia
Por te bani kurban
Dhe kjo asht padrejtsi
Qofsh i xhenetit biri yne,
Ti o djal i ri”

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Aktualiteti

Më shumë nga Aktualiteti

Lajmet e Fundit

Te Fundit