Home Aktualitet Mijëra shqipt...

Mijëra shqiptarë “zbresin” në qendër të Londrës për të festuar Pavarësinë, disa të arrestuar

31
0

Mijëra shqiptarë zbarkuan në rrugët e Londrës Qendrore për të festuar ditën e Pavarësisë, duke hedhur fishekzjarrë dhe shishe, teksa disa prej tyre janë arrestuar nga policia.

Daily Mail raporton se rrugët rreth Westminsterit u bllokuan nga turma që valëvitnin flamuj shqiptarë dhe ndiznin fishekzjarre, me Audi, Mercedes dhe makina sportive të konvertueshme duke u parë duke lëvizur në trotuar dhe duke i rënë borive.

Por duket se autoriteteve britanike nuk iu ka pëlqyer ky organizim, kjo edhe për shkak të zhurmave të mëdha të shkaktuara nga fishekzjarrët dhe boritë e makinave luksoze.

Policia Metropolitane konfirmoi se janë arrestuar disa prej shqiptarëve, të cilët kishin refuzuar më herët urdhrin e tyre për të liruar sheshin dhe rrugët.

Sipas autoriteteve ata akuzohen për prishje të qetësisë publike dhe bllokim të paligjshëm të rrugëve.

Videot e shpërndara në mediat sociale tregojnë qytetarët shqiptarë teksa festojnë një prej ngjarjeve më të rëndësishme të historisë së kombit.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Aktualiteti

Më shumë nga Aktualiteti

Lajmet e Fundit

Te Fundit