Home Sporti Ndahet nga je...

Ndahet nga jeta Osman Mema, legjenda e futbollit shqiptar. Duka: Humbëm një figurë me vlera të mëdha

2
0

Legjenda e futbollit shqiptar, Osman Mema u nda dje nga jeta në moshën 84-vjeçare. Ish-mbrojtësi është futbollisti më i dekoruar në futbollin shqipitar, në karrierën e tij ka luajtur me klubet e Tiranës dhe Partizanit, duke fituar trofe të ndryshëm, mes tyre edhe titullin kampion të Shqipërisë.

I vlerësuar nga FSHF me titullin “Legjenda e Futbollit Shqiptar”, apo edhe “Mjeshër i Madh” nga presidenti i Republikës, Mema ka fituar shtatë trofe kampionësh në Shqipëri dhe zë një vend të rëndësishëm në futbollin shqiptar.

Në lidhje me këtë humbje të “dinastisë Mema” ka reaguar edhe kreu i FSHF-së, Armand Duka. Ky i fundit ka thënë se u largua nga jeta një figurë me vlera legjendare.

Futbolli shqiptar e në veçanti ai tiranas humbi sot një tjetër figurë legjendare. Është ndarë nga jeta Osman Mema, një nga figurat më të spikatura të dinastisë Mema, që i ka dhënë shumë futbollit e që ka fituar më shumë tituj. I nderuar me titullin “Legjenda e Futbollit Shqiptar” nga Federata Shqiptare e Futbollit pesë vite më parë, me titullin “Mjeshtër i Madh” nga Presidenti i Republikës së Shqipërisë dhe shtatë herë Kampion i Shqipërisë me fanellat e Tiranës dhe Partizanit, Mema zë një vend të rëndësishëm në hollin e famës së futbollit shqiptar, duke qenë një personalitet i padiskutueshëm në fushë dhe jashtë saj. Një qytetar model dhe me vlera të mëdha“, thotë Duka në ngushëllimin drejtuar familjes.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Sporti

Me shumë nga Sport

Lajmet e Fundit

Te Fundit