Home Aktualitet Ndodh për her...

Ndodh për herë të parë! Nikki Haley mposht Donald Trump në Uashington

53
0

Nikki Haley ka mundur Donald Trumpin në zgjedhjet paraprake republikane në Uashington DC.

Kjo është fitorja e saj e parë ndaj ish-presidentit në fushatën e vitit 2024 për t’u bërë kandidate presidenciale republikane. Ajo humbi në Karolinën e Jugut, shtetin e saj të lindjes. Por ajo është gruaja e parë që fiton një zgjedhje paraprake republikane në historinë e SHBA.

Trump megjithatë ka një epërsi të madhe ndaj Haley dhe ka të ngjarë të përballet me Joe Biden në zgjedhjet e nëntorit. Haley do të presë të 19 delegatët republikanë që ishin në pritje në Uashington DC, duke i dhënë asaj 43 delegatë në mbarë vendin, shumë më pak se 247 të Trump.

Haley, një ish-ambasadore e SHBA-së në OKB, fitoi 62.9% të votave, ndërsa Trump 33.2%. Ajo shihet si një fitore kryesisht simbolike, pasi kryeqyteti është një juridiksion shumë i prirur nga demokratët, me vetëm rreth 23,000 republikanë të regjistruar në qytet.

Trump ka dominuar çdo primare deri më tani në fushatën republikane dhe është gati të fitojë më shumë delegatë këtë javë, kur votuesit në 15 shtete dhe një territor amerikan do të emërojnë kandidatin e tyre.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Aktualiteti

Më shumë nga Aktualiteti

Lajmet e Fundit

Te Fundit