Home Bota Ndragheta &#8...

Ndragheta – Gjyqi me më shumë se 200 të pandehur dhe më shumë se 2200 vjet burg

1
0

Më shumë se 200 të pandehur në një nga gjyqet më të mëdha të mafias në Itali për breza të tërë janë dënuar me më shumë se 2200 vjet burg.

Gjyqi tre-vjeçar pa individë të dyshuar të lidhur me ‘Ndrangheta’ të dënuar për krime që variojnë nga zhvatja deri te trafiku i drogës.

Ndrangheta është një nga organizatat kriminale më me ndikim në Evropë.

Ndër njerëzit më të shquar që u dënuan ishte Giancarlo Pittelli, një avokat dhe ish-senator i partisë Forza Italia të ish-kryeministrit Silvio Berlusconi. Pittelli u dënua me 11 vjet për bashkëpunim me një organizatë të tipit mafioz.

Të tjerë të dënuar përfshinin nëpunës civilë, profesionistë në industri të ndryshme dhe zyrtarë të rangut të lartë, të cilët ishin kritikë për suksesin e ‘Ndrangheta’s në infiltrimin e ekonomisë legjitime dhe institucioneve shtetërore.

Më shumë se 100 të pandehur u shpallën të pafajshëm.

Gjyqtarët që kryesonin çështjen u vunë nën mbrojtjen e policisë për shkak të frikës për sigurinë e tyre.

Me origjinë në rajonin e varfër të Kalabrisë, ‘Ndrangheta’ konsiderohet një nga organizatat kriminale më të rrezikshme në botë. Vlerësohet se kontrollon deri në 80% të tregut të kokainës në Evropë.

Banda krenohet me një qarkullim vjetor prej rreth 60 miliardë dollarë (49 miliardë paund).

Gjyqi u mbajt në një qendër telefonike në periferi të qytetit të Lamezia Terme, e kthyer në një sallë gjyqi të sigurisë së lartë, e pajisur me kafaze për të mbajtur të pandehurit dhe mjaft e madhe për të mbajtur rreth 600 avokatë dhe 900 dëshmitarë. Akuzat përfshinin vrasje, zhvatje, trafik droge, huamarrje, shpërdorim detyre dhe pastrim parash.

Gjatë tre viteve, procedimet treguan se si sindikata kalabreze e zgjeroi shtrirjen e saj nëpër kontinente, duke vepruar përfundimisht deri në Amerikën e Jugut dhe Australi. Anëtarët e saj depërtuan në ekonominë lokale, institucionet publike, madje edhe në sistemin shëndetësor, duke manipuluar tenderët publikë dhe duke dhënë ryshfet zyrtarët lokalë.

Gjyqi, më i madhi i këtij lloji që nga vitet 1980, pa gjyqtarët të shqyrtonin mijëra orë dëshmi. Ish-mafiozët e kthyer në bashkëpunëtorë të sistemit të drejtësisë dëshmuan për aktivitetet e familjes Mancuso dhe bashkëpunëtorëve të tyre, të cilët kanë kontroll të gjerë mbi provincën e Vibo Valentia.

Familja Mancuso, nga qyteti i Limbadi, është një nga më të fuqishmit nga 150 klanet që përbëjnë ‘Ndrangheta’.

Anna Sergi, një profesore e kriminologjisë në Universitetin e Exeter, tha: “Ky gjyq konfirmon dënimet e mafiozëve klasikë, të dënuar për vepra që tradicionalisht lidhen më shumë me aktivitete kriminale, si zhvatja ose trafiku i drogës.”

Shumica e të pandehurve u arrestuan në dhjetor 2019, pas një hetimi të gjerë që përfshin të paktën 11 rajone italiane, i cili filloi në vitin 2016. Përafërsisht 2,500 oficerë morën pjesë në bastisjet që synonin të dyshuarit në Vibo Valentia, një zonë e kontrolluar kryesisht nga Mancusolan i ‘Ndragheta’s.

Më shumë se 50 ish-anëtarë të mafias ranë dakord të bashkëpunojnë me gjyqin, mes tyre edhe nipi i Luigi Mancuso, Emanuele.

Dëshmia e tyre hodhi dritë mbi funksionimin e brendshëm të një prej turmave më të fuqishme të Italisë. Gjyqi zbuloi se “anëtarët e Ndrangheta-s dyshohet se kanë fshehur armë në kapelat e varrezave, kanë përdorur ambulanca për transportin e drogës dhe kanë devijuar furnizimet publike me ujë për të rritur marijuanën.

Ata që kundërshtuan grupin e krimit të organizuar u përballën me pasoja të zymta, duke përfshirë gjetjen e këlyshëve të ngordhur dhe kokat e dhive të mbetura para shtëpive të tyre, makinat e djegura dhe vandalizimin e vitrinave të dyqaneve.

“Ky raund i parë i dënimeve tregon se sa sfiduese është të luftosh ‘Ndrangheta’ për shkak të lidhjeve të saj politike, ekonomike dhe financiare,” tha Antonio Nicaso, një shkrimtar dhe ekspert i krimit të organizuar.

/cnn

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit