Home Bota Në tualetet e...

Në tualetet e bareve vetëm me certifikatë vaksinimi në Holandë

22
0

Edhe pse klientët e bareve holandeze nuk janë të detyruar të tregojnë një leje COVID-19 për pije ose ushqim, ata duhet ta kenë atë nëse shkojnë në tualet.

Autoritetet holandeze javën e kaluar hoqën disa kufizime në luftën kundër koronavirusit, përfshirë heqjen e distancës fizike, por njoftuan lejet COVID për bare, restorante dhe festivale.

“Nëse doni të përdorni tualetin, do t’ju duhet të tregoni kodin tuaj”, tha ministria, duke kujtuar se një kod QR që konfirmon se një person është vaksinuar është i detyrueshëm për qytetarët që nga mosha 13-vjeç.

Sidoqoftë, kryeministri holandez Mark Rutte kohët e fundit tha se nuk është një ide e mirë për të bërë një përjashtim për klientët që ulen në tarracat e kafeneve, sepse njerëzit në mënyrë të pashmangshme do të duhet të hyjnë për të paguar faturën ose për të shkuar në tualet.

“Qeveria donte që lejet COVID të ishin të pranishme kudo në industrinë e hotelerisë”, tha për AFP një përfaqësues i paemëruar i Ministrisë së Shëndetësisë, duke shtuar se kjo nuk duhet të shqetësojë njerëzit që duan më shumë liri.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit