Home Aktualitet Nesho: Dy mes...

Nesho: Dy mesazhet kryesore të vizitës së Merkelit

371
0

Ish-ambasadori i Shqipërisë në OKB, Agim Nesho thotë se kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel gjatë vizitës në Serbi dhe Shqipëri u kujdes të përcillte dy mesazhe kryesore.

Ai u shpreh se mesazhi i parë është që Serbia nuk mund ta vijojë rrugën europiane pa pranuar pavarësinë e Kosovës, dhe së dyti, procesi i Berlinit i nisur në 2014 nuk duhet kurrsesi të zëvendësohet nga variante të tjera.

“Merkel në mënyrë diplomatike për të mos krijuar asnjë konfuzion ka ardhur me dy mesazhe kryesore: Në Serbia ajo ishte e drejtpërdrejtë për njohjen e Kosovës, nga ana tjetër si në Shqipëri dhe Serbi ajo ka qenë e qartë me mesazhin e dytë, që është se procesi i Berlinit nuk mund të zëvendësohet. Më shumë se kaq ajo nuk mund të shprehet”, tha Nesho për ”Euronews Albania”.

 

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Aktualiteti

Më shumë nga Aktualiteti

Lajmet e Fundit

Te Fundit