Home ShowBiz Nga Duncan La...

Nga Duncan Laurence te Måneskin, Eurovizioni ”i ringritur” nga TikTok

22
0

Kanë mbetur edhe një muaj deri në mbajtjen e Eurovision Song Contest në Mbretërinë e Bashkuar për herë të parë për 25 vjet, me një grup të ri artistësh që shpresojnë të ndjekin gjurmët e fituesve të kaluar si Abba, Celine Dion dhe Måneskin.

Shumë gjëra kanë ndryshuar në lidhje me Eurovizionin që kur Mbretëria e Bashkuar e mbajti për herë të fundit ngjarjen në vitin 1998. Por ngjarja më e madhe e muzikës live në botë, e cila tërhoqi më shumë se 160 milionë shikues vitin e kaluar, ka ende fuqinë për të nxitur aktet drejt yjeve ndërkombëtare.

Përveçse na ka dhënë ikona si Abba në vitet e saj të mëparshme, një numër artistësh e kanë bërë atë të madh ndërkombëtarisht pas konkurrimit në Eurovizion në 25 vitet e fundit.

Duncan Laurence

Duncan Laurence para katër vitesh shpalli fitoren për Holandën me Arcade. U desh pak kohë që kënga të futej në top listat në Mbretërinë e Bashkuar, duke arritur në top 40 vetëm në shkurt 2021. Por Arcade tani është kënga më e transmetuar e Eurovizionit e të gjitha kohërave në MB dhe ka pasur pothuajse një miliardë klikime vetën në Spotify. Ajo u bë gjithashtu kënga e parë nga konkursi në 25 vjet në listën e listave në SHBA dhe që atëherë është mbuluar nga Kelly Clarkson. Këtë vit ai është përfshirë sërish në konkursin e këngës, duke shkruar hyrjen për aktin holandez Mia Nicolai dhe Dion Cooper.

Rosa Linn

Nëse do të pyesnit ndonjë fans të Eurovizionit vitin e kaluar se cila këngë e vitit 2022 do të bëhej hiti i çuditshëm, pak do të kishin thënë Rosa Linn nga Armenia. Kënga e saj Snap përfundoi në vendin e 20-të nga 25 në finale. Sot është kënga e dytë më e transmetuar nga historia e konkursit me më shumë se gjysmë miliardë klikime. Me një video të re muzikore për një audiencë amerikane dhe pas një performance në The Late Late Show të James Corden, 22-vjeçarja po përgatitet të mbështesë Ed Sheeran në turneun e tij të stadiumit në SHBA këtë verë. Rosa Linn ka vërtetuar se falë platformave si TikTok, këngët mund të vazhdojnë të rriten shumë kohë pas përfundimit të konkursit.

Måneskin

Një këngë glam rock e realizuar tërësisht në italisht nuk mendohej se do të ishte e preferuara në të gjithë Evropën, pas baladës Arcade fituese të vitit të kaluar. Zitti E Buoni ishte vetëm i pari nga hitet e mëdha të Måneskin. Tani ata janë një nga grupet më të mëdha në botë dhe janë nominuar për artistin më të mirë të ri në Grammy Awards të këtij viti.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Showbizi

Më shumë nga Showbiz

Lajmet e Fundit

Te Fundit