Home Aktualitet Paradë madhës...

Paradë madhështore në Bulevardin kryesor të Tiranës (Foto/Video)

1024
0

Për herë të parë në Tiranë u mbajt “Parada e Shqiptarëve” me rastin e 111-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë. Me pjesëmarrjen e mijërave shqiptarëve nga të gjitha trojet, Parada ka mbledhur mbi 150 ansamble popullore.

Pavarësisht reshjeve të rrëmbyera të shiut, njerëzit e ftuar, kryebashkiakë nga vendi dhe nga jashtë vendit, grupet kulturore, artistike e sportive, etj nga Shqipëria, qytetet shqipfolëse të Ballkanit Perëndimor, shqiptarët e diasporës ecën bashkë në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, për ta kthyer Tiranën në zemrën e shqiptarisë.

Nuk kanë munguar në paradë këngët e vallet shqiptare, mes të cilave “Mora Fjalë”, e cila është kthyer në një “himn” për shqiptarët kudo ku ndodhen.

Erion Veliaj e solli “Paradën e Shqiptarëve” nga New Yorku dhe tashmë ky aktivitet kthehet në traditë e nuk ikën më nga Tirana.

Me këtë aktivitet madhështor dhe patriotik, Erion Veliaj, kreu një akt me vlera të mëdha për kryeqytetin.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Kryesore

Me shume nga Kryesore

Lajmet e Fundit

Te Fundit