Home Aktualitet Një shqiptar ...

Një shqiptar është përfshirë në një debat që ka degjeneruar në dh*në në bur*un Sabbione në Terni, Itali

49
0

Një tjetër debat që ka degjeneruar në dhunë në burgun Sabbione në Terni, është lajm në mediat e ndryshme italiane. Përplasja ka ndodhur mes dy afrikano-veriorëve të arrestuar nga Magrebi dhe një shqiptari, në katin e parë të sigurisë së mesme të burgut. Policia italiane ende nuk ka bërë publik arsyen që çoi të arrestuarit në këtë përplasje, ku mbetën të plagosur dy policë të burgjeve.

Lajmi u bë i ditur nga Fabrizio Bonino, sekretar kombëtar për Umbria i Sindikatës Autonome të Policisë Penitenciare, i cili saktësoi se “dy policët që ndërhynë në përpjekje për të neutralizuar sherrin paguan çmimin”. Të dy u shoqëruan në dhomën e urgjencës për një trajtim të specializuar, për shkak të goditjeve që ata kanë marrë në kokë. “Një spirale dhune – nënvizon Bonino – që nuk ndalet dhe që karakterizon burgun Sabbione prej disa kohësh”.

Edhe njëri nga tre të burgosurit e përfshirë në përleshje ka kërkuar ndihmë mjekësore. I armatosur me brisk, ai dyshohet se kërcënoi se do të dëmtonte veten ose këdo që përpiqej t’i afrohej. Policia ka arritur të rikthejë normalitetin në burg, ndërkohë që po hetohet për shkaktarët që çuan në precipitimin e kësaj ngjarjeje, e cila sipas autoriteteve e ka pikëtuar si problematik burgun Sabbione në Terni.

 

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Aktualiteti

Më shumë nga Aktualiteti

Lajmet e Fundit

Te Fundit