Home ShowBiz Një shtet i t...

Një shtet i tretë tërhiqet nga ”Eurovision 2023”

187
0

Si kurrë më parë, tre shtete janë tërhequr nga pjesëmarrja në ”Eurovision 2023”. Pas Malit të Zi dhe Maqedonisë së Veriut, e fundit është Bullgaria që tërhiqet nga fesivali.

”BBC News” i është thënë se vendeve u është kërkuar të paguajnë më shumë për të kompensuar paratë e humbura pas ndalimit të Rusisë. EBU e cila organizon konkursin, ka konfirmuar tani listën e 37 pjesëmarrësve për konkursin 2023.

Se sa paguan çdo transmetues pjesëmarrës për të hyrë nuk bëhet publike, por kostoja totale midis të gjithë pjesëmarrësve zakonisht shkon deri në rreth 5 milion £, me hostin që paguan një shumë të mëtejshme.

Rusia dikur ishte një kontribues i rëndësishëm financiar në prodhim, por ajo u përjashtua nga konkurrenca pas pushtimit të Ukrainës.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Showbizi

Më shumë nga Showbiz

Lajmet e Fundit

Te Fundit