Home Aktualitet Nji instrumen...

Nji instrumentalizim anti-katolik i panevojshëm

183
0

Nga Nest Zefi

Nji instrumentalizim anti-katolik i panevojshëm

Para disa ditësh u mbajt në Shqipni kampionati europian i meshtarëve katolik, nji event tashma i kthyem në nji traditë të bukur që duhet të ketë simpatinë e “tifozave” besimtarë ndaj njerëzve të shuguruem në Krishtin.

Fatkeqësisht, nji moment kaq i bukur sportiv, nuk u mor aspak me “sportivitet”, madje u ba alibi a sepeb me u instrumentalizue, shumë në mirebesim e të tjerë me dashakeqësi politike e kulturore.

Personalisht jam ekspozue, ndoshta ma shume se kushdo tjetër ne kto tema, tue mos kursye kritika parimore edhe në nivelet supreme të hierarkisë kishtare, gjithmone me reverence e ndjesi vllaznore. Motivi i kritikave asht kene thjesh e eskluzivisht njeti i mire e dashnia ndaj grigjes katolike e përhapjes me vërtetsi të lajmit të mirë shëlbues të Unjillit, pa e hollue në leverdinë e vogël taktike kontingjente.

Pa dasht me ra në neutralitetin e “arbitrit” ponc pilat, mendoj se dhania e nji fjale përshëndetse Erion Velisë, dreka te oligarku Gjergj Luca, përfshi edhe “predikimi” i gjatë me mesazhe të diskutueshme i Hoxhës të Myfynisë të Shkodrës që u detyruen me ndigjue meshtarët katolike, nuk i zbehin aspak lezetin e suksesin ktij eventi dhe meshtarëve tonë Shqiptar, të cilet në këtë rast ishin dinjitoz në mikëpritje, sjellje e çdo gja; prandej, u shkon krej vlersimi e mirënjohja jonë si besimtar.

Sigurisht problemi i protokollit të Kishës dhe kortezisë me njerzit e politikës që msyjnë për interes personal sall Kishën Katolike, tue e ditë randësinë e epërme të saj duhet rregullue me kritere ma të rrepta për me shmang abuzime eventuale të ktij modeli politikanësh të pacipë. Nji problem të tillë e kam pasë tematizue gjatë me të ndjemin Monsinjor Mirdita, të cilit ia desht me përballue me takt e urti situata të ngashme me politikanë të tjere. Figura e tij baritore dinjitoze ishte ne gjendje me amortizue edhe rrebeshin e pranisë të Sali Berishës. Erion Veliaj asht nji person alergjik për shumë qytetar shqiptar dhe urrejtja shtohet në proporcion gjeometrik kur “pshtyn” llafologjinë e tij dylekshe në tempullin e Zotit: megjithatë nuk duhet të harrojmë se, ai fatkeqësisht asht kryetar Bashkie e rregullat e kortezisë institucionale parashikojnë respektin ndaj figurës të qytetarit të parë. Në kto 33 vite liri relative fetare, forma e persekutimit të Kishës Katolike asht ba ma tinzare prej të njejtës mendësi otomane: në fillim donin ta konvertonin në xhami, mandej ta shkatërrinin komplet (rasti i Enver Hoxhës) kurse tesh duen me e gllabrue, tue u thanë katolikëve se ata nuk janë ma katolik por të tillë janë Edi Rama, Erion Veliaj e company, dmth ata janë gjithçka..

Në këtë drejtim, edhe fryma që ka përshkue Kishën Katolike në kto vite postmonizëm, asht kenë nji dorëzim i butë ndaj instancave të çakejve të “kurventuem” të galaksisë otomane.

U vu theksi te falja në mnyre të dizbalancueme ndaj xhelatëve të tyne fizik prej shume meshtarëve katolike që kishin vuejt prej barbarisë të tyne, tue keqinterpretue mesazhin unjillor dhe harrue kërkesat e drejtësisë toksore.

Patër Zef Pllumi, sa për shembull dhe meqë u pëlqen ta përmendin disa në kah tjetër instrumental, ishte pararojë në amnistimin e afrimin e bijve të bllokut komunist, tue harrue ndoshta bijtë e bashkëvllaznëve të vet të persekutuem në mnyre shnjerzore. Me këte digresion nuk due me kritikue e gjykue negativisht Patër Zefin, sepse njerzëve me dëshmi heroike u bahen heroike edhe marrinat eventiale, por me shtrue nevojën me e pa realitetin me objektivitet e ndershmëni.  Prelatët tonë duhen kritikue, gjithmone me respekt, për faktin që universiteti katolik asht i mbushun me islamik, që në kry të Karitasit asht nji patrozhaniste e Edi Rames që instalon shpurën e vet, tue kujtue se sall “me ujë të bekuem” në krye kanë marrë “teserën e partisë” me u ba katolik e fillue luftë kllasash në detyrën e re, sikur të ishte çiflig i partisë…

Po ashtu shpërfillja e instancave të laikatit katolik, njerzëve me sens përkatësie e dashnie ndaj komunitetit tonë dhe mungesa e sinergjisë politike në këtë prizëm, tue koncentrue në mnyre klerikale përfaqësimin e katoliçizmit në arenën politike, asht kenë nji minus i madh i Kishës Katolike në kto 30 vjet. Prandej në politikë asht ma i perfaqesuem komuniteti rom se ai katolik. Edi Rama ia len ministrinë e financave nji përfaqësuesi të komunitetit rom si Arben Ahmeti, tue abuzue me tundimin antropologjik të tij dhe mandej ankohet se doli i korruptuem..Kurse modele si Luigj Gurakuqi, që mund te vijnë prej komunitetit katolik duen me i vra për hatër qysh ne djep..

Mos të bahena aleat naiv te otomanëve qe shfrytëzojnë edhe nji turne futbolli me vjedh vrer ndaj Kishës tonë Katolike lokale.

 

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Aktualiteti

Më shumë nga Aktualiteti

Lajmet e Fundit

Te Fundit