Home ShendetI Njihuni me vl...

Njihuni me vlerat ushqimore të jashtëzakonshme të qiqrave

792
0

Qiqrat janë bishtajore të shijshme, të shëndetshme dhe me shije delikate, shumë të gjithanshme në kuzhinë. Ajo është një farë e një bime barishtore (Cicer arietinum) e familjes Fabaceae me origjinë nga Lindja dhe e kultivuar në botën e lashtë nga egjiptianët, grekët dhe romakët e lashtë. Emri latin “cicer” rrjedh nga greqishtja kikis dhe do të thotë forcë, energji dhe vrull, duke iu referuar vetive të tij energjetike, ndërsa termi “arietinum” i referohet formës së farës, e ngjashme me kokën e dashit.

Qiqrat janë të pasura me proteina dhe vitamina A, B, C, E, K, hekur, fosfor, magnez, natrium, kalium, zink, fibra. Janë të dobishme për kontrollin e kolesterolit dhe niveleve të sheqerit në gjak, duke reduktuar rrezikun e diabetit. Ato janë gjithashtu një ushqim i shkëlqyer diuretik, duke favorizuar eliminimin e kripërave të tepërta në trup. Në fakt, konsumimi i rregullt i qiqrave rekomandohet për ata që vuajnë nga gurët. Sipas hulumtimeve të fundit, këto bishtajore kanë edhe një funksion antitumor.

Ngrënia e qiqrave ndihmon njerëzit me anemi të rrisin nivelin e hekurit, i cili është një nga përbërësit kryesorë të bishtajoreve. Falë përmbajtjes së kaliumit, ato përmirësojnë qarkullimin, rregullojnë presionin e gjakut dhe janë veçanërisht të përshtatshme për ata që vuajnë nga hipertensioni, sëmundjet e zemrës dhe obeziteti. Nga ana tjetër, zinku është thelbësor për të rritur sistemin imunitar dhe për të metabolizuar proteinat.

Qiqrat mund të hahen të sigurta, por duke i kushtuar vëmendje erëzave. Në fakt, shtimi i vajit dhe gjalpit rrezikon të rrisë rrezikshëm marrjen e kalorive. Nëse nuk jeni mësuar të hani bishtajore, mund të keni vështirësi në tretjen e qiqrave. Nga ana tjetër, nëse vuani nga problemet e zorrëve, bishtajoret mund të shkaktojnë fryrje barku.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Shendeti

Më shumë nga Shendeti

Lajmet e Fundit

Te Fundit