Home Aktualitet Operacioni &#...

Operacioni “Shpirti”, të arrestuarit dalin para gjykatës për masën e sigurisë

11
0

Të arrestuarit e operacionit ndërkombëtar antidrogë i koduar “Shpirti” do të dalin sot para Gjykatës së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar për vlerësimin e masës së sigurisë. Vlerësimi i masave do të kryhet nga gjyqtarja, Irena Gjoka.

Operacioni u ndërmor në orët e para të mëngjesit të 2 korrikut 2021, me ekzekutimin e 28 urdhërndalimeve në 4 shtete: Itali, Shqipëri e Mali i Zi, ndërsa 10 të tjerë ishin arrestuar më parë.

Mes 38 të arrestuarve është dhe prokurori Maksim Sota i lindur në Krutje të Lushnjes por që përfaqësonte akuzën në Vlorë dhe Ilirjan Balla, shef i trafiqeve në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë. Ndaj tyre rëndon akuza e “Shpërdorim detyre”.

28 të arrestuarit sot janë si më poshtë:

1-Aleks Memaj
2-Jovan Memaj
3-Aleksandër Neço
4-Shkëlzen Kamberi
5-Benard Tahiraj
6-Marenglen Çaçi
7-Erind Hysomemaj
8-Klajdi Ademi (Hysomemaj)
9-Toni (Elton) Kushi
10-Erion Hoxhara
11-Çezar Gjomemo
12-Saimir Kurti, Drejtor i zyrës së Punës në Bashkinë Kavajë. Akuza per “trafik narkotikesh” “grup i strukturuar”
13-Malton Lleshi
14-Shkëlzen Daci
15-Eltjon Bregasi
16-Paul (Agustin) Deda, shoqëruesi i ish ministrit të Brendshëm. Akuza per “trafik narkotikesh” “grup i strukturuar”
17-Hekuran Marku, shoqëruesi i ish ministrit të Brendshëm. Akuza per “trafik narkotikesh” “grup i strukturuar”
18-Hamid Seferi
19-Leonidha Sejdiaj
20-Ilir Gaga
21-Luan Zylyftari
22-Geri Zylyftari
23-Erlind Zylyftari
24-Artan Zylyftari
25-Artur Krasniqi, “arrest shtëpie”, nga Kavaja, Akuza “Shpërdorim detyre”
26-Ilirjan Balla, shef i trafiqeve në drejtorine e pergjithshme te policise, në “arrest shtëpie”. Akuza “Shpërdorim detyre”
27-Maksim Sota, prokuror i Vlorës, në “arrrest shtëpie”. Akuza “Shpërdorim detyre”
28-Festim Lelaj, ish-efektv i policisë i dënuar për trafik droge. Akuza “Shpërdorim detyre

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Aktualiteti

Më shumë nga Aktualiteti

Lajmet e Fundit

Te Fundit