Home ShendetI Paralajmërimi...

Paralajmërimi i ekspertes: Mos e konsumoni këtë ushqim pas moshës 40-vjeç

3
0

Pas moshës 40 vjeç, duhet ta eliminoni këtë ushqim. Një nga momentet e rëndësishme të jetës është sigurisht 40-vjetori.

Përveç ndryshimeve të shumta, nutricionistët këshillojnë edhe ndryshimin e dietës, sepse është momenti i duhur për të hequr disa ushqime nga menyja.

Nutricionistja ruse, Zuhra Pavlova, pohon se pas 40-vjetorit të saj jubilar, mund të shihen pasojat e pavëmendjes nga rinia e saj. Megjithatë, nuk është asgjë që zakonet e shëndetshme nuk mund ta zgjidhin dhe do ta ndihmojë trupin tuaj të shmangë problemet me zemrën, mëlçinë, kyçet dhe peshën e tepërt, shkruan revista City.

“Mund të harroni patatinat dhe pijet e gazuara”. Një dietë e larmishme është e nevojshme për të mbajtur të gjithë organizmin në një gjendje të shëndetshme. Për ta arritur këtë duhet të hani bizele, fasule, thjerrëza, qiqra, drithëra dhe produkte të qumështit”, shpjegon Pavlova dhe shton se është e nevojshme që menyja jonë të përfshijë shpesh: peshk deti, kërpudha, grejpfrut, perime jeshile, hikërror, arra, brokoli, por edhe shafran i Indisë dhe qimnon.

Gjithashtu nutricionistja tregon se është e rëndësishme të konsumoni sa më shumë ujë, sepse luan një rol të madh në funksionimin e organizmit. Përveç ujit, në dietën e përditshme janë të dëshirueshëm edhe çajrat bimorë.

Mjekja kujtoi dëmet që mund të shkaktojë ushqimi i shpejtë, pasi siç shpjegon ajo, ushqimi i përpunuar dhe i skuqur, veçanërisht mishi, shkakton inflamacion të mëlçisë, enëve të gjakut dhe kyçeve, gjë që rezulton me probleme me lëkurën, metabolizmin dhe shtimin në peshë.

Çfarë nuk duhet të hahet pas moshës 40 vjeçare?

Reduktimi i marrjes së sheqerit është baza e një jete më të shëndetshme. “Sheqeri është një nga ushqimet me indeks të lartë glicemik. Përshpejton plakjen e trurit, është një ‘lëndë djegëse’ e shkëlqyer për qelizat malinje. Dëmton proteinat e indit lidhor, të cilat plakin lëkurën, enët e gjakut dhe organet e brendshme. Duhet të hiqni dorë patjetër nga lëngjet dhe pastat. Gjithashtu, përpiquni të reduktoni bukën e bardhë, makaronat, orizin e bardhë dhe drithërat”, shpjegoi Pavlova.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Shendeti

Më shumë nga Shendeti

Lajmet e Fundit

Te Fundit