Home Aktualitet Pasoja e stuh...

Pasoja e stuhisë “Daniel” në Greqi, 8 viktima dhe qindra të bllokuar pa ushqim

36
0

Stuhia shkatërruese Daniel ka lënë pas të paktën 8 viktima dhe ka shkaktuar miliarda euro dëme.

Ndërsa janë qindra njerëz që kanë mbetur të bllokuar pa ushqim dhe ujë për të tretën ditë. Greqia qendrore u godit nga fenomeni i tejskajshëm sipas meteorologëve ishte më ekstremi që ka goditur vendin në 90 vitet e fundit.

Qindra shtëpi janë shkatërruar apo përmbytur nga ujërat dhe balta që kanë sjellë lumenjtë, disa ura janë shembur, rrugët janë shndërruar në liqene, linjat e energjisë elektrike janë shkatërruar, uji i pijshëm mungon në shumë zona dhe dëmet në kulturat bujqësore janë të pallogaritshme për zonën më prodhimtare bujqësore të Greqisë që përfshin prefekturat e Kardhitsës, Larisës, Trikalës dhe Volosit.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Aktualiteti

Më shumë nga Aktualiteti

Lajmet e Fundit

Te Fundit