Home Kuriozitete Pesë fruta ve...

Pesë fruta verore që ndihmojnë në humbjen e peshës

52
0

Frutat janë një kategori ushqimore e rekomanduar nga shumica e dietologëve. Ato kanë vlera të larta ushqyese dhe janë zgjedhje iderle për një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar.

Megjithatë, ka disa fruta që njihen pak më shumë për aftësinë e tyre për të ndihmuar në humbjen e peshës.

Mollët janë të pasura me fibra, të cilat ju ndihmojnë të mbani të ngopur për më gjatë.

Pesë fruta verore që ndihmojnë në humbjen e peshës

Portokalli i madhësisë mesatare ka rreth 3.14 gramë fibra. 

Pesë fruta verore që ndihmojnë në humbjen e peshës

Rosberries, manaferrat luftojnë nevojën e trupit për sheqer, ndërsa sigurojnë shumë antioksidantë.

Pesë fruta verore që ndihmojnë në humbjen e peshës

Mangot ndihmojnë në rregullimin e qarkullimit të gjakut, i cili ka efekt rritjen e metabolizmit.

Pesë fruta verore që ndihmojnë në humbjen e peshës

Yndyrnat e shëndetshme që përmbajnë avokadot ju ndihmojnë të ndiheni të ngopur për më gjatë.

Pesë fruta verore që ndihmojnë në humbjen e peshës

Burimi: Ygeiamiou.gr

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Lajmet e Fundit

Te Fundit