Home ShendetI Pesë mesazhet...

Pesë mesazhet që ju dërgon trupi kur jeni të stresuar

137
0

Nuk është gjithmonë e lehtë të ulesh dhe të thuash atë që të shqetëson. Mund të mos keni as kohë për këtë, ose thjesht mund të mendoni se gjithçka është perfekte në jetën tuaj. Megjithatë, trupi juaj nuk gënjen kurrë dhe kur nuk arrini ta dëgjoni atë, ju merrni “mesazhe”. Ato priren të jenë të pakëndshme, por trupi juaj i përdor ato si mjetin e fundit për t’ju kontaktuar për ndihmë.

1. Kërcitja e dhëmbëve

Shkaku më i madh i kërcitjes së dhëmbëve është stresi . Ju mund ta gjeni veten duke kafshuar ose shtrënguar dhëmbët në mënyrë të pandërgjegjshme gjatë ditës ose gjatë gjumit. Një nga shenjat treguese që ju e keni marrë këtë zakon është një dhimbje e nofullës të nesërmen në mëngjes. Është një ide e mirë të përdorni një mbrojtës të gojës për të mbrojtur dhëmbët ose për të marrë pjesë në terapi.

2. Keni njolla të kuqe

Nëse nuk vuani nga alergjitë, njollat e kuqe në gojë vijnë për shkak të stresit . Ju mund të keni qenë aq të ndikuar emocionalisht sa trupi juaj lëshoi ​​disa kimikate që ndryshuan reagimin e trupit tuaj ndaj funksioneve të tjera të tij.

3.Syri juaj dridhet gjatë gjithë kohës.

Stresi mund t’i japë sinjale të pazakonta trurit dhe muskujve të fytyrës. Si pasojë, syri juaj dridhet në mënyrë të pakontrolluar. Mund të vëreni lëvizjen e pavullnetshme të qepallës së poshtme ose, në raste të rralla, të asaj të sipërme. Në disa raste, dridhja zgjat për javë apo edhe muaj.

4.Goja juaj është gjithmonë e thatë.

Nëse jeni vazhdimisht të etur dhe nuk keni ngrënë asgjë të kripur, kushtojini vëmendje shëndetit tuaj emocional. Periudhat e gjata të stresit bllokojnë gjëndrat tuaja të pështymës , duke ju lënë me gojë të thatë. Ju gjithashtu mund të keni vështirësi në gëlltitje për shkak të asaj se sa të dehidratuar jeni.

5.Trupi juaj është i ftohtë.

Stresi emocional mund të jetë një shkas për fenomenin Raynaud , i cili bën që enët e gjakut në ekstremitetet tona të ngushtohen ndjeshëm për një periudhë të shkurtër kohe. Kjo rezulton në ftohtësi dhe mpirje në një zonë të caktuar, siç është hunda, dhe mund të zgjasë diku nga disa minuta në orë. Fenomeni Raynaud është më i zakonshëm tek gratë dhe tek ata që jetojnë në klimë të ftohtë./vizionplus.tv

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Shendeti

Më shumë nga Shendeti

Lajmet e Fundit

Te Fundit