Home Aktualitet Presidenti i ...

Presidenti i Këshillit Europian në Shkup: Negociatat nisin nëse pranoni propozimin francez

56
0

Presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel ka mbëritur në Shkup dhe në konferencës për shyp, i bëri thirrje Maqedonisë së Veriut që të pranojë propozimin francez, në mënyrë që negociatat për anëtarësim të nisin në ditët e ardhshme.

“Jam i bindur që është një zgjidhje e ekuilibruar, që është për të mirën tuaj. Nëse thoni po, atëherë konferenca e parë do të organizohet në ditët e ardhshme”, tha Michel në një konferencë për mediat me kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski. Ky i fundit sqaroi se po pret përfundimin e procesit konsultues për ta firmosur planin Macron, që heq pengesat për nisjen e negociatave te anëtarësimit edhe për Shqipërinë.

Michel dhe Pendarovski diskutuan dhe për shqetësimet e qytetarëve për ruajtjen e identitetit kombëtar, me presidentin maqedonas që kërkoi garanci nga Brukseli për këtë çështje. Nëse ngërçi mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë zgjidhet, përfiton automatikisht edhe Shqipëria.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Aktualiteti

Më shumë nga Aktualiteti

Lajmet e Fundit

Te Fundit