Home Bota Qeveria e Izr...

Qeveria e Izraelit do të mblidhet sot për të miratuar marrëveshjen e pengjeve

1
0

“Kabineti i luftës i Izraelit do të mblidhet të martën në orën 18:00 ë ditën e zhvillimeve mbi çështjen e lirimit të pengjeve”, njoftoi të martën zyra e kryeministrit Benjamin Netanyahu.

Izraeli, Hamasi dhe SHBA janë në prag të shpalljes së një marrëveshjeje që Hamasi të lirojë 50 gra dhe fëmijë pengje që grupi militant mori gjatë sulmit terrorist të 7 tetorit në Izrael, në këmbim të një marrëveshjeje katër me pesë.

Një ditë pauzë në luftime dhe tre të burgosur palestinezë në burgjet izraelite për çdo peng të liruar, sipas burimeve të njohura me negociatat.

Marrëveshja mund të shpallet sa më shpejt të martën.

Zyrtarët amerikanë pranë negociatave theksuan se megjithëse marrëveshja nuk është bërë, ata janë gjithnjë e më optimistë dhe besojnë se puna shumëjavore e vështirë do të shpërblehet me lirimin e pengjeve.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit