Home KRYESORE Rama nga Turq...

Rama nga Turqia: Ndërtimi i fabrikës së vaksinave, dron super inteligjentë dhe Teknopark Albania

43
0

Kryeministri Edi Rama ka treguar me pika projektet që ka marrë gjatë takimeve në Turqi, jo vetëm me Presidentin Rexhep Tajip Erdogan, por edhe me biznesmenin e fabrikës ku prodhohen edhe vaksinat anti-covid që ka marrë edhe Shqipëria. ”Ndërtimi i fabrikës së vaksinave, dron super inteligjentë dhe Teknopark Albania” janë projektet që qeveria do ti zbatojë në vend.

Postimi i plotë i Edi Rama:

Ditë bashkëbisedimesh të detajuara me sipërmarrje të ekselencës turke për:

-Ndërtimin e fabrikës së 7 llojeve të vaksinave, si zemra e një qendre të klasit të parë të prodhimit farmaceutik.

-Teknopark Albania, një qendër e teknologjisë së lartë në periferi të kryeqytetit, për kompanitë HighTech, Start Up-et e kërkimin shkencor, sipas modelit të suksesshëm të jetësuar në Turqi, si katalizator i transformimit ekonomik e social dhe krijimit të vendeve cilësore të punës për të rinjtë.

-Sistemin e kontrollit të territorit të vendit me dronë superinteligjentë, për prodhimin e të dhënave në kohë reale mbi rrugët, bregdetin, tokën bujqësore, pyjet, rendin publik natyrisht e të tjera akoma.

-Programin e Mandatit të Tretë për infrastrukturën kombëtare.

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Kryesore

Me shume nga Kryesore

Lajmet e Fundit

Te Fundit