Home Aktualitet Ramush Haradi...

Ramush Haradinaj kujton betejën në Baballoq të Deçanit, më 21 prillit 1998

34
0

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka kujtuar betejën e Baballoqit të Deçanit të 21 prillit 1998.

Haradinaj ka thënë se kjo betejë ishte një kapitull i ri i luftës çlirimtare.

“Beteja në Baballoq të Deçanit më 21 prill 1998, nisi një kapitull të ri të Luftës Çlirimtare. Kjo ditë përpos që nisi luftën frontale, ishte dhe datë mobilizimi për mbarë rajonin e Dukagjinit. Dy vjet para Betejës së Baballoqit, më 1996, Armend Daci, një student i dalluar nga Irzniqi, që ishte bashkuar në UÇK me Adrian Krasniqin dhe Edmond Hoxhën, do të binte në një atentat të organizuar nga forcat e pushtuesit në Prishtinë”, ka thënë Haradinaj.

Haradinaj ka kujtuar edhe dëshmorët Afrim Vitia e Sokol Sopi.

“Në vitin 1999, në Viti të Marecit, do të binte heroikisht bashkë me shokët e plagosur, Afrim Vitia e Sokol Sopi, atdhetari i madh, luftëtari i dalluar Isa Kastrati. Emrin e tij do ta nderonte në beteja deri në çlirim, Brigada 172 e Zonës Operative të Karadakut.

Përjetësisht mirënjohës për ata që jetën ia falën lirisë së Atdheut”, është shprehur Haradinaj.

Beteja e Baballoqit të Deçanit më 21 prillit 1998 ishte një ngjarje e rëndësishme në historinë e Kosovës. Kjo betejë shënoi fillimin e luftës frontale në Rrafshin e Dukagjinit dhe ishte një kapitull i ri në Luftën Çlirimtare të Kosovës. Forcat serbe sulmuan fshatin Baballoq, çka çoi në mobilizimin e rajonit dhe organizimin e shtabit lokal të UÇK-së nën komandën e Zonës Operative të Dukagjinit, e drejtuar nga Ramush Haradinaj.

Në këtë betejë, u shënua edhe sakrifica e madhe e atyre që dhanë jetën për lirinë e atdheut, duke përfshirë dëshmorët si Afrim Vitia dhe Sokol Sopi, si dhe luftëtarin e dalluar Isa Kastrati, i cili u nderua me emrin e tij në Brigadën 172 të Zonës Operative të Karadakut.

Ky akt i guximshëm dhe i vendosur i luftëtarëve të Baballoqit ndikoi që lufta çlirimtare të bëhet masovike dhe të përhapet në të gjithë rajonin, duke u bërë një simbol i rezistencës dhe përpjekjeve për liri.

Koha Jonë

LAJMET KRYESORE

Të përzgjedhura

Më shumë nga Aktualiteti

Më shumë nga Aktualiteti

Lajmet e Fundit

Te Fundit